Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Mayıs 2024 Perşembe

Irkçılık yoksulluk riskini artırıyor

Almanya'da yapılan araştırma, yabancıların ve göçmen kökenlilerin, uğradığı ayrımcılık nedeniyle daha yüksek yoksulluk riski taşıdığını ortaya koydu.

Berlin merkezli Alman Entegrasyon ve Göç Araştırma Merkezi (DeZIM), "Eşitliğin Sınırları: Irkçılık ve Yoksulluk Riski" başlıklı yeni bir araştırma yayımladı. Araştırmacılar Zerrin Salikutluk ve Klara Podkowik, Ulusal Ayrımcılık ve Irkçılık Monitörü'nden (NaDiRa) elde edilen verileri kullanarak, Almanya'da ırkçılık ve yoksulluk riski arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışma, eğitim, istihdam, konut ve sağlık sektörlerinde yaşanan ayrımcılığı belgeledi.

Yabancıların yoksulluk riski daha yüksek

Araştırma, isimleri yabancı olan bireylerin iş ve eğitim fırsatlarına erişimde dezavantajlı olduğunu, bu durumun da yoksulluk riskini artırdığını ortaya koydu. Özellikle, göçmen kökenli bireylerin iş arama süreçlerinde sıkça ayrımcılığa uğradığı ve bu durumun ekonomik zorluklara yol açtığı belirtildi. Almanya'da yoksulluk sınırı, ortalama gelirin yüzde 60'ından az olan kişiler için geçerli olup, 2023'te bu rakam aylık 1.310 avro olarak hesaplandı. Araştırmaya göre, siyah, Müslüman ve Asya kökenli kişilerin yoksulluk sınırının altında kalma oranı yüzde 20'ye ulaşırken, bu oran Alman vatandaşları arasında yüzde 5 seviyesinde.

En yüksek yoksulluk riski Müslüman erkeklerde

Ayrıca, Müslüman erkeklerin yüzde 33 ile yoksulluk riski en yüksek olan grup olduğu tespit edildi. Bu durum, özellikle 2013'ten bu yana Almanya'ya gelen mülteciler arasında Müslüman erkeklerin yüksek oranda bulunmasına bağlandı. Savaş ve yoksulluktan etkilenen Suriye ve Afganistan gibi ülkelerden gelen Müslümanların, istihdam piyasasına sınırlı erişimleri nedeniyle daha fazla yoksulluk riski taşıdığı vurgulandı.

Türk ismi olanlar iş görüşmelerine daha az davet ediliyor

Salikutluk, Almanya'da doğmuş ya da Alman vatandaşlığına sahip olan yabancı kökenli kişilerin de ayrımcılığa maruz kaldığını ve Türkçe isimli kişilerin iş görüşmelerine daha az davet edildiğini belirtti. Araştırmacılar, yoksullukla mücadele ve dezavantajlı gruplar için fırsat eşitliğini teşvik etmek amacıyla alınması gereken tedbirlerin altını çizdi. Bu kapsamda, yurt dışında edinilen eğitim ve mesleki yeterliliklerin Almanya'da tanınması, dil ve uyum kurslarına daha hızlı erişim sağlanması gibi önerilerde bulundu.

Geri Dön 09 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN