Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Nisan 2024 Çarşamba

"İnsanın olduğu her yerde ayrımcılık var"

Almanya'da yapılan bir araştırma, sağlık sisteminde de yaygın olarak ayrımcılık yaşandığını gözler önüne serdi.

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Ferda Ataman, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, sağlık sektöründe ayrımcılığın uzun süredir ihmâl edilen bir konu olduğunu vurguladı. Ataman, ayrımcılığa karşı çıkmak isteyen kişilerin çoğu zaman karşılık bulamadığını ve gerekli desteği alamadığını belirtti. Ataman, "İnsanın olduğu her yerde ayrımcılık var" diye konuştu.

Özellikle psikoterapiye ihtiyaç duyanlar veya engelli bireyler gibi belirli hasta gruplarının ayrımcılıktan daha fazla etkilendiğine dikkat çeken Ataman, dil engelleri ve etnik kökenlerin de ayrımcılığın başlıca sebepleri arasında olduğunu ifade etti. Bu bulguları içeren araştırma raporu, Federal Sağlık Bakanı Prof. Dr. Karl Lauterbach'a sunuldu.

Lauterbach: Ayrımcılık, hastalık durumlarında daha da yaralayıcı

SPD üyesi Lauterbach, sağlık sistemindeki bu "karanlık noktaya" ışık tutmanın önemini vurgulayarak, sorunun sistemli bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi. Lauterbach, tüm hastaların en iyi tedaviyi alma hakkına sahip olduğunu ve ayrımcılığın, hastalık durumlarında daha da yaralayıcı olduğunu belirtti. Ayrıca, anlaşmazlık durumlarında yetkin danışmanların sahada aktif olarak yardımcı olması gerektiğini ekledi.

Araştırma raporunda, hastaneler, muayenehaneler veya eczanelerde yaş, engellilik durumu, cinsiyet, cinsel kimlik, kilo, sosyal statü, din ve ideoloji gibi çeşitli faktörlere dayalı ayrımcılığa maruz kalan kişilerin durumları Genel Eşit Muamele Kanunu kapsamında incelendi.

Geri Dön 24 Nisan 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN