Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
22 Eylül 2023 Cuma

İnşaat krizi büyüyor, kiralar artacak

Almanya'nın en büyük emlak grubu Vonovia, yüksek faiz oranları ve artan maliyetler nedeniyle on binlerce yeni konut inşaatını rafa kaldırıyor.

İnşaat krizi büyüyor, kiralar artacak

Vonovia Başkanı Rolf Buch, 60 bin konut inşaat projesinin şu an için askıda olduğunu açıkladı. Buch, projenin inşaat iznine kadar tüm hazırlıklarının yapılacağını ve inşaatın yeniden karlı hale gelmesi durumunda hemen başlatılacağını ifade etti.

Şirket, metrekare başına 10-12 avro arasında bir kira bedeli hedefliyor, ancak yüksek maliyetler nedeniyle yeni dairelerin metrekare başına 20 avroya çıkması gerekebileceğini söylüyor.

Diğer konut şirketlerinin verileri de artan maliyetler nedeniyle yeni konut inşaat projelerinin zarar getirdiğini gösteriyor.

Emlak sektörüne ilgi gösteren birçok kişi, şu anda kendi evlerine sahip olma isteğinden vazgeçiyor gibi görünüyor. Bu durum, emlak krizini daha da kötüleştirebilir.

Almanya İnşaat, Tarım ve Çevre İşçileri Sendikası - IG BAU, Vonovia'nın kararını eleştirdi ve inşaat krizinin daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Alman Konut ve Emlak Şirketleri Birliği (GdW) Başkanı Axel Gedaschko, federal hükümetin emlak krizine karşı önlem almaması durumunda 2025 yılına kadar 1 milyon konut eksikliği yaşanabileceğine dikkat çekti. Gedaschko, inşaat sektörünü desteklemek için KDV'nin düşürülmesi ve düşük faizli krediler gibi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Emlak krizi

Almanya'da emlak sektöründe ciddi sıkıntılar var. Geçtiğimiz yıl, emlak satışları bir önceki yıla göre yüzde 17 azalmıştı. Bu sene daha yüksek oranda bir düşüş bekleniyor. Yüzde 30 azalmayla, 1995 yılından bu yana ulaşılan en düşük ciroların elde edileceği tahmin ediliyor.

Hamburg'da bulunan Gews Enstitüsü, bu senenin ilk 6 ayında sadece 591 bin satışın gerçekleştiğini açıkladı. Ağustos ayında, emlak firmaları mevcut projelerin yaklaşık yüzde 21'ini, satış olmadığı gerekesiyle iptal etti.

Koalisyon hükûmeti, bir yılda 400 bin yeni konut inşa etmeyi hedefliyordu. Uzmanlar bu hedefe ancak 2 sene sonra ulaşabileceği görüşünde.

Emlak sektöründeki düşüşün iki temel sebebi var. Birincisi inşaat maliyetlerinin enflasyon nedeniyle çok yükselmesi. İkincisi de kredi faizlerinin artması. Üç yıl önce yüzde 1-2’lik oranlarla kredi almak mümkündü. Şimdi yüzde 5’le, yüzde 6’yla kredi verenler var. Bu durumda ev almanın maliyeti artıyor.

Geri Dön 22 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN