Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Mayıs 2024 Cumartesi

İlaca dirençli mantar Almanya’da yayılıyor

İlaca dirençli olmasıyla bilinen 'Candida auris' adlı mantar, Almanya'da hızla yayılıyor. Vakalar, geçen seneye nazaran 6 kat arttı. En yüksek bulaş riskiyse hastanelerde.

İlaca dirençli mantar Almanya’da yayılıyor

2009 yılında keşfedilen ve ilaçlara dirençli olan 'Candida auris' mantarı, Almanya'da hızla yayılıyor. 2023 yılında Almanya'da vaka sayısı önceki yıllara göre altı kat artarak 77'ye ulaştı. Ulusal İnvaziv Mantar Enfeksiyonları Referans Merkezi (NRZMyk) tarafından yapılan araştırmalara göre, bu tehlikeli mantar türü insandan insana bulaşabiliyor ve özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için büyük bir risk oluşturuyor.

Etkileri neler?

Candida auris, vücuda girdikten sonra kan dolaşımı, sinir sistemi ve birçok iç organı etkileyebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu mantardan etkilenen hastalarda ölüm oranının yüzde 53'e kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Mantarın, yaygın olarak kullanılan mantar ilaçlarına karşı da dirençli olması tedaviyi zorlaştırıyor.

Sık antibiyotik kullananlar dikkat

Bu mantar, hastanelerde mikroplu zeminlerden bulaşıyor ve damar yolu gereçleri, serum hortumları veya tansiyon cihazları gibi tıbbi ekipmanlara yapışabiliyor. ABD Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, günlük hayatta bulaşma riski düşük olsa da, uzun süre hastanede veya bakım evinde kalanlar ve yoğun bakım hastaları için enfeksiyon riski daha yüksek. Ayrıca, sık antibiyotik kullanımı da Candida auris enfeksiyonuna yakalanma riskini artırıyor, çünkü antibiyotikler, mantara karşı mücadele eden faydalı bakterileri de öldürebiliyor.

Nasıl keşfedildi?

Candida auris ilk olarak Tokyo Metropolitan Geriatri Hastanesi'nde bir hastanın kulak yolunda bulundu ve ismini Latince'de kulak anlamına gelen "auris" kelimesinden alıyor. Mantar mayaları genellikle cilt üzerinde yaşar ve sorun yaratmazken, kan dolaşımı veya ciğerler gibi olmamaları gereken yerlere sızdıklarında enfeksiyona yol açabilirler.

Geri Dön 04 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN