Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Mayıs 2023 Salı

İlaç krizi büyüyor

Almanya'da Sağlık Bakanlığı, yaşanan tedarik sorunundan dolayı, eyaletlere ülkede onay almamış çocuklara verilen antibiyotik şuruplarını ithal etme yetkisi vermişti. Aynı sıkıntı, şimdi yetişkinlere verilen antibiyotiklerde de başladı.

İlaç krizi büyüyor

Almanya'da bu yılın başında ortaya çıkan ilaç sıkıntısı, özellikle antibiyotiklerde derinleşerek devam ediyor. Almanya Sağlık Bakanlığı, nisan ayı sonunda çocuklar için kullanılan antibiyotik şuruplarının tedarikinde yetersizlik yaşandığını açıkladı ve eyalet yönetimlerine daha esnek davranarak antibiyotik şuruplarının ithalatı için izin verme imkanı tanıdı.

Bunun üzerine birçok eyalet, ülkede onay almamış veya tescil edilmemiş antibiyotik şuruplarının geçici süreyle ithalatına izin verdi. Ancak Almanya Çocuk Doktorları Birliği Sözcüsü Jakob Maske, ilaç sıkıntısının sadece çocuklar için kullanılan antibiyotik şuruplarında değil, yetişkinlere verilen antibiyotiklerde de ciddi boyutlara ulaştığını belirterek acil bir durumla karşı karşıya kalındığını vurguladı.

Maske, ilgili ilaçların mevcut olmadığı için artık kısmen çocukları tedavi edememe durumuyla karşı karşıya kalındığını, bu durumun daha önce hiç yaşanmadığını ve gerçekten ciddiye alınması gerektiğini ifade etti. Ebeveynlerin çocuklarını tedavi için doktora götürdüklerinde ilaç olmamasına çok şaşırdıklarını ve bazen tüm şehri veya kırsal bölgelerde tüm bölgeyi dolaşmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Alman Hastaneler Birliği Başkanı Gerald Gass ise, RND'ye verdiği demeçte, hastanelerde acil durumlarda kullanılan bazı ilaçların mevcut olmadığını belirterek antibiyotik veya kanser ilaçlarının Almanya genelinde bulunamamasının alarm sinyali olduğunu ifade etti. Bazı çocuk doktorlarının ilaç eksikliğinden dolayı ayakta tedavi yapamadıkları için hastalarını hastanelere sevk ettiklerini söyledi.

Ukrayna'daki savaşın ilaç tedarikinde darboğaza yol açtığına dikkat çeken doktorlar, bu sebeple ilaçların ve bazı durumlarda ambalajların Çin ve Hindistan'dan zamanında teslim edilemediğine işaret ediyorlar. Ayrıca sağlık sigortası şirketlerinin tasarruf etmek istemesinin ilaç sıkıntısının bir diğer sebebi olduğu ve bu firmaların ilaçların Almanya ve Avrupa ülkelerinde üretilebilmesi için yeterince kaynak ayırmadıkları belirtiliyor.

Geri Dön 09 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN