Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Maliye Bakanı: Almanya'da çok az çalışılıyor - 18 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Mart 2024 Cuma

Ifo, Almanya'nın büyüme tahminini düşürdü

Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Almanya'nın büyüme tahminini yüzde 0,9'dan yüzde 0,2'ye düşürdü.

Almanya'nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından olan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan büyüme tahminlerini güncelledi. Münih merkezli kuruluş, Alman ekonomisinin zayıf tüketim ve yüksek faiz oranları nedeniyle bu yıl için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini yüzde 0,9'dan yüzde 0,2'ye düşürdü. Ancak 2025 büyüme beklentisini yüzde 1,3'ten yüzde 1,5'e yükseltti.

Enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 2,3 olması, 2025'te ise yüzde 1,6'ya düşmesi bekleniyor. İşsizlik sayısının bu yıl hafif artarak 2,60 milyondan 2,69 milyona çıkacağı, 2025'te ise 2,57 milyona düşeceği öngörülüyor.

İşsizlik oranının 2024'te yüzde 5,9, 2025'te ise yüzde 5,6 olacağı tahmin ediliyor. İstihdam edilen kişi sayısının ise bu yıl 45,93 milyondan 46,1 milyona ve 2025'te 46,17 milyona çıkacağı öngörülüyor.

Alman kamu sektörünün bütçe açığının bu yıl 76 milyar avroya, gelecek yıl ise 44,6 milyar avroya düşmesi bekleniyor. Cari işlemler fazlasının bu yıl 292,1 milyar avro, 2025'te 293 milyar avro olacağı tahmin ediliyor. Ifo, ekonomik üretimin yıl ortasına doğru ivmeleneceğini öngörüyor. Eğer Alman ekonomisi 2024'ün ilk çeyreğinde de küçülürse, teknik olarak resesyona girecek.

Geri Dön 08 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN