Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Şubat 2024 Perşembe

Hükûmetin 'NSU dokümantasyon merkezi' planı

Almanya'da, NSU terör örgütünün cinayetlerini aydınlatmak adına bir dokümantasyon merkezi kurulması planlanıyor.

Almanya, 2000-2007 yılları arasında gerçekleşen ve 8'i Türk toplam 10 kişinin ölümüne neden olan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü cinayetlerini aydınlatmak ve kurbanları anmak amacıyla bir dokümantasyon merkezi kurmayı planlıyor.

Süddeutsche Zeitung'un haberine göre; Federal Siyasi Eğitim Merkezi (BpB), projenin gerçekleşebilirliğini araştıracak. Merkezin, devletin ve güvenlik birimlerinin yanı sıra toplumsal kontrol mekanizmalarının başarısızlıklarını eleştirel bir şekilde incelemesi hedefleniyor. Merkez için 5 bin metrekarelik bir alan ayrılması ve içinde aşırı sağ terörün tarihini anlatan bir arşiv, kütüphane ve etkinlik salonları bulundurması öngörülüyor.

15 kişilik bir ekip, projenin kuruluş aşamasında görev yapacak. BpB Başkanı Thomas Krüger, NSU kurbanlarının ailelerinin projeye katılımının önemine vurgu yaparak, onların desteğinin projenin başarısı için kritik olduğunu belirtti. Dokümantasyon merkezinin yerinin belirlenmesi ve 2030'a kadar tamamlanması planlanıyor, ancak yer seçimi henüz netleşmedi ve bu yıl içinde Alman Meclisi tarafından karar verilmesi bekleniyor.

Geri Dön 29 Şubat 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN