Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Haziran 2023 Salı

Her 3 erkekten 1’i kadına şiddeti 'kabul edilebilir' buluyor

Almanya’da 18-35 yaş arası erkeklerle gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre, her 3 erkekten 1’i kadına şiddeti kabul edilebilir buluyor.

Yardım ve kalkınma kuruluşu Plan International Almanya’da dikkat çeken bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçlarıyla 18-35 yaş aralığındaki, her üç erkekten birinin kadına yönelik şiddeti ‘kabul edilebilir’ olarak gördüğü ortaya çıktı. Üstelik bu görüşü savunanların yüzde 34’ü ‘partnerine saygısızlık’ gibi konuları bahane ederek şiddet uyguladığını da itiraf etti. 

Yüzde 48 homofobi

Ankete katılanların yüzde 48’i ise eşcinselliğin ‘toplum içinde sergilenmesinden' rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. 

Araştırma ile ayrıca, ev kadınlığı gibi toplumsal cinsiyet rollerinin de erkekler tarafından normal görüldüğü, içselleştirildiği ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 52’si kadınların evle ilgili işlerini aksatmayacak şekilde kariyer planı yapması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Uzmanlardan siyasilere çağrı

Uzmanlar ise geleneksel, cinsiyetçi ve homofobik düşünce kalıplarının değiştirilmesi için siyasilere görev düştüğünü belirtiyor. Almanya’da, babalara, doğumdan sonra tanınan ücretli izin hakkının bunun iyi bir örneği olduğu ifade ediliyor. 

Geri Dön 13 Haziran 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN