Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
15 Ağustos 2023 Salı

Habeck’e ultimatom: Ekonomi bunun altından kalkamaz

Almanya'nın Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck'e bir mektup yazan 41 bilim insanı, 63 yaşında emekliliğin sınırlandırılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesi gerektiğini önerdi.

Habeck’e ultimatom: Ekonomi bunun altından kalkamaz

Bilim insanları, geçerli yasalara göre 45 yıl prim ödeyenlerin istemeleri halinde 63 yaşında emekli olabildiğini ancak bu konuda reform yapılması gerektiğini ifade etti. Mektupta, şu anda erken emekli olanların sayısının 3 milyonu aştığı ve her yıl 260 bin kişinin daha erken emekli olacağı belirtilerek nitelikli eleman açığının artacağına vurgu yapıldı. Öneride, sağlık sorunu gibi yeterli gerekçelere sahip olanlara 63 yaşında emeklilik hakkının verilmesi önerildi.

Almanya'da 2020/2022 yıllarında ortalama ölüm yaşının erkeklerde 78,3, kadınlarda 83,3 olduğu hatırlatılarak, bu durumun devam etmesi halinde 2040 yılından itibaren bütçenin büyük bir kısmının emekli aylıklarına ayrılacağı belirtildi. Emekli aylıklarının yıllık olarak artırılmasının ve yüksek oranda emekli aylığı ödemesi garantisinin devletin yükünü artıracağına dikkat çekilen mektupta, bu alanlarda reform yapılması gerektiği vurgulandı.

Uzmanlar, mevcut emeklilik politikasının sürdürülebilir olmadığını ve hükûmetin bu planı uygulamasının gelecekteki sosyo-ekolojik yeniden yapılanma ve genel ekonomik üretkenlik için engel teşkil edeceği uyarısında bulundu. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Birinin 17 yaşında okulu bitirip sonraki 50 yıl çalışması yeterli. Bence bu yeterli. Birisi daha uzun süre çalışmak istiyorsa, bunu mecbur olduğu için değil, kendi tercihiyle yapabilmeli." şeklinde konuştu.

SPD'li Çalışma Bakanı Hubertus Heil, emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı olduğunu belirtti. Bakanlık Sözcüsü'nün aktardığına göre, mevcut hükûmet koalisyonunun emeklilik politikası planlarına bu tür değişiklikler dahil değil. FDP veya Yeşiller'in böyle bir öneriyi desteklemesi halinde dahi Bakan Heil'in bunu veto etmesi bekleniyor.

Geri Dön 15 Ağustos 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN