Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Temmuz 2024 Çarşamba

Göçmenlere vergi indirimi tartışması

FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner'in, nitelikli iş gücü açığını kapatmak için gelecek göçmenlere yönelik vergi indirimi planı, muhalefetin tepkisini çekti.

Göçmenlere vergi indirimi tartışması

Almanya'da trafik ışığı koalisyonunun nitelikli iş gücü açığını yabancılara yönelik vergi teşvikleri ile çözme planı, muhalefetin tepkisini çekti. Federal Maliye Bakanı Christian Lindner'in (FDP) planı, göçmenler için ilk üç yılda vergi indirimi öngörüyor. İlk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 20, üçüncü yıl ise yüzde 10 vergi indirimi yapılması planlanıyor.

Muhalefet ve toplumdan eleştiriler

CDU/CSU Meclis Grubu Ekonomi Politikası Sözcüsü Julia Klöckner, bu planın yerli vatandaşlara karşı ayrımcılık olduğunu savunarak, birinci ve ikinci sınıf işçiler yaratacağını belirtti. Sol Parti ile aşırı sağcı AfD de bu düzenlemeye karşı çıkıyor. Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Yasmin Fahimi ise bu planı "sosyal dinamit" olarak nitelendirdi.

Hükûmetin ekonomik büyüme planı

Hükûmetin yabancı nitelikli iş gücüne yönelik vergi indirimi henüz kararlaştırılmadı. Bu öneri, federal hükûmetin ekonomik büyümeyi teşvik etmek istediği bir önlem paketinin parçası. Almanya, yaşlanan nüfus ve azalan genç iş gücü nedeniyle bilişim sektörü ve sağlık hizmetlerinde nitelikli işçi sıkıntısı riskiyle karşı karşıya.

Diğer ülkeler ve iş gücü ihtiyacı

Hollanda ve Avusturya, hâlihazırda yurt dışından gelen vasıflı işçilere vergi kolaylığı sunarak çekici olmaya çalışıyor. Almanya Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) 2023 raporuna göre, geçen yıl işverenler 630 bin açık pozisyonu dolduramadı. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, herhangi bir önlem alınmazsa 2035'e kadar 7 milyon işçi açığı yaşanabileceğinden endişeli. Federal İş Ajansı verilerine göre, Almanya'nın açığı kapatmak için her yıl yurt dışından 400 bin vasıflı işçiye ihtiyacı var.

Geri Dön 10 Temmuz 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN