Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Şubat 2023 Cumartesi

Gençler 'emeklilik yaşı düşürülsün' diyor

Almanya’da gençler emeklilik yaşının düşürülmesini talep ediyor. Ankete göre Almanların 38’i emeklilik yaşının 65’te kalmasını istiyor. 

Almanya'da, 2007 yılında emeklilik yaşının kademeli olarak 2031 yılına kadar 65’ten 67’ye çıkarılmasına karar verilmişti. Ancak baby-boomer kuşağının emekli olmaya başlaması ve kalifiye işçi açığının artması nedeniyle emeklilik yaşının yükseltilmesi yeniden gündeme geldi. 

Bu tartışmaların ardından Civey tarafından Business Insider adına bir anket yapıldı. Anekte göre Almanların yüzde 38’i 67 yaşında emekliliğe karşı çıkıyor, sınırın 65’de kalmasını istiyor. Yaklaşık dörtte biri ise yaş sınınırın 63 olması gerektiğini savuyor. Halkın yalnızca yüzde 16’sı 67 yaşında emekliliği desteklerken, yüzde 6’sı ise 70 yaş ve üzerinde emekliye ayrılmak istiyor. 

Anketlere göre 18-29 yaş arasındaki gençlerin yarısından fazlası emeklilik yaşının düşürülmesini, sınırın 63 olmasını istiyor. Ancak uzmanlar vatandaşla aynı görüşte değil. 

Profesör Raffelhüschen: 69’a yükseltilsin 

Freiburg Üniversitesi’nden Finans Profesörü Bernd Raffelhüschen sistemi güvence altına alabilmek için emeklilik yaşının 69’a yükseltilmesi gerektiğini ifade ediyor. Rafeelhüsschen mevcut durumda hem emeklilik maaşlarının hem de katkı primlerinin istikrarlı olmayacağını savunuyor. 

SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise geçtiğimiz günlerde RTL’e verdiği röportajda, emeklilik yaşını daha da yükseltmek gibi bir planı olmadığının altını çizmişti. 

Geri Dön 18 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN