Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Temmuz 2024 Perşembe

Gelirin yarısı vergiye gidiyor

Almanya'da çalıştığımızın yarısından fazlasını devlet alıyor. Yani aslında, bu yılın başından bugüne (11 Temmuz) kadar devlete çalıştık.

Gelirin yarısı vergiye gidiyor

Almanya'daki vergi mükellefleri, yılın başından bugüne kadar devlete çalıştı. Yani 11 Temmuz’dan itibaren kazandığımız para cebimize kalıyor. Vergi Mükellefler Derneği’nin hesaplamalarına göre, vergi yükü en çok bekârların omzunda. Bekâr ebeveynler için bu yük biraz daha düşük.

Yapılan hesaplamaya göre, 1 avro çalışma gelirinden sadece 47,4 sent cebimize kalıyor. 31,7 senti sosyal güvenlik primlerine, geri kalanı ise vergi ve harçlara gidiyor. Ortalama bir çalışan hanesi bu nedenle gelirinin yüzde 52,6'sını devlete vermek zorunda.

Vergi Mükellefler Derneği, vergi yükünün yüzde 50’nin altına düşmesi için vergi indirimi yapılması gerektiğini savunuyor. Hesaplamalara vergilerin yanı sıra sosyal güvenlik primleri ve “vergi benzeri” katkılar da dahil. Dernek, bu katkılarla vatandaşların kaçınamayacağı (yayın ücreti ve yakıt ve kalorifer yakıtına uygulanan CO₂ vergileri) yükleri kastediyor.

Vergi Mükellefleri Birliği Başkanı Reiner Holznagel, 11 Temmuz'a kadar tüm vergi ve harçların boşa harcandığı izleniminin yaratılmaması gerektiğini vurguladı. Holznagel, “Biz vatandaşlar vergi ve prim ödeyerek güçlü bir sosyal güvenlik sistemini finanse ediyoruz. Bu nedenle önemli bir kısmı devlet hizmetleri, emeklilik hakları ve sosyal yardım yoluyla doğrudan vatandaşlara geri dönüyor.” dedi.

Avrupa ile karşılaştırıldığında bu oran sadece Belçika'daki bekârlar ve Belçika ile Fransa'daki aileler için daha yüksek.

Geri Dön 11 Temmuz 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN