Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Ocak 2023 Salı

GdW: Konut krizi en az 10 yıl daha sürecek

Alman Konut ve Gayrimenkul Şirketleri Birliği (GdW), ülkede konut krizinin 10 yıl daha süreceğini öngördü.

Yılda 400 bin konut inşa etmenin mümkün olmadığını düşünen GdW Başkanı Axel Gedaschko, Bild am Sonntag’a konuştu. Gedaschko, bu yıl sadece 250 bin konut inşa edilebileceğini hatırlatarak “Hükûmet konut hedefine ulaşamayacak çünkü kendi koyduğu hedefe ulaşmak için çok az şey yapıyor” ifadelerini kullandı.

Hükûmete sert önlemler alma çağrısında bulunan Birlik Başkanı, ev sayısının az kiraların ise çok yüksek olduğu görüşünde. Benzer şekilde Kiracılar Derneği de acilen bir sosyal konut reformu yapılması gerektiğini söyledi. Pestel Enstitüsü raporuna göre konut açığı 700 binin üzerinde.

Vatandaş hükûmetin çabalarını yetersiz buluyor

INSA’nın BILD gazetesi adına yaptığı ankete göre; Almanya’da yaşayanların yüzde 80’i hükûmetin daha fazla konut arzını artırma çabalarının yetersiz olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte her iki kiracıdan biri kirasını çok yüksek buluyor, her yedi kişiden biri geçen yıl kirasını zamanında ödeyemedi.

Yüksek gelir grubu bile zorlanıyor

Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (IW) yaptığı emlak araştırmasına göre yüksek geliri olanlar bile 2022 yılının başlarına göre ev almakta zorlanıyor. Araştırmada 2022 yılı sonunda aylık net geliri 3 bin 730 avro olan çiftlerin piyasadaki satılık evlerin sadece 28'ini ödeyebilecek durumda olduğu belirtildi. 2022 yılı başında ise bu oran yüzde 40’tı.

Geri Dön 24 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN