Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
22 Ekim 2022 Cumartesi

Fiyat artışları sürerken yeni gıda zamları da yolda

Almanya’da hayat pahalılığı tırmanışını sürdürüyor. Bununla birlikte gıda ürünlerine yeni zamlar da yolda. Üretici enflasyonu yüzde 45,8’e ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre; Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yüksek enerji fiyatlarının etkisiyle geçen ay 2021'in aynı dönemine göre yüzde 45,8 artarak rekor seviyede kalmaya devam etti. 

Gıda ürünleri geçen yılın aynı ayına göre en az yüzde 25 daha pahalı hale geldi. Artışlar sürecek çünkü gıda ürünlerinde maliyet kalemlerinde ciddi artış kaydedildi. Fiyatlar, tereyağında yüzde 72,2, ette yüzde 46,3, süt ve süt ürünlerinde yüzde 37,5 ve kahvede yüzde 32 oranında yükseldi. 

Aynı şekilde, talaş gibi kereste fabrikası yan ürünlerinde de yıllık yüzde 144,3 artış yaşanırken; gazete kağıdının maliyeti ise Eylül 2021’ye kıyasla yüzde 90 arttı. 

Enerji fiyatları da geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 132,2 yükseldi. Doğalgaz dağıtım fiyatları yüzde 192,4 ve elektrik fiyatları yüzde 158,3 artış kaydetti. Gübre fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 113,5 artış kaydetmesi dikkati çekerken, un fiyatları yüzde 44,3 ve gazete kağıdı fiyatları da yüzde 90,4 yükseldi.

Geri Dön 22 Ekim 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN