Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mart 2024 Cuma

Federal Meclis, Taurus füzelerinin yollanmasını reddetti

Ana muhalefetteki CDU/CSU tarafından sunulan, Ukrayna'ya Taurus seyir füzelerinin gönderilmesine ilişkin önerge, Bundestag'da 495'e karşı 190 oyla reddedildi.

Federal Meclis, Taurus füzelerinin yollanmasını reddetti

Almanya'da Federal Meclis'te (Bundestag), muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri tarafından verilen, Başbakan Olaf Scholz'un liderliğindeki hükûmetten Ukrayna'ya Taurus seyir füzelerinin sağlanmasını talep eden önerge, geniş bir oy farkıyla reddedildi. Mecliste yapılan oylamada, önerge, 190'a karşı 495 oyla reddedildi, 5 milletvekili de çekimser kaldı. CDU/CSU tarafından Federal Meclis'e sunulan talep, Ukrayna'ya askeri desteğin artırılmasını hedefliyordu, ancak hükûmetin Ukrayna'ya Taurus seyir füzeleri sağlamasını içeren ikinci önergesi de kabul görmedi.

Koalisyon ortağı FDP füzelerin gönderilmesinden yana

Özellikle CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Johann Wadephul, Başbakan Scholz'u Ukrayna'ya yeterli desteği sağlamamakla eleştirerek, Ukrayna'nın kazanması için gerekli tüm desteğin verilmesi gerektiğini vurguladı. Hükûmetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) da Ukrayna'ya her türlü desteğin sağlanması gerektiğini belirtirken, özellikle Taurus gibi uzun menzilli silahların da değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yeşiller ve SPD, Scholz'la hemfikir

Buna karşın, Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekilleri, Başbakan Scholz'un Ukrayna'ya Taurus seyir füzelerinin sağlanmaması yönündeki kararını desteklediklerini açıkladı. Scholz, Almanya'nın bu savaşa müdahil olmaması gerektiğini ve Ukrayna'ya bu tür silahların gönderilmesinin bu sınıra ulaşılması anlamına geleceğini ifade etti. 

AfD'den Scholz'a destek

Almanya Başbakanı Scholz, bu tutumuyla hem muhalefetten eleştiriler aldı hem de aşırı sağcı Alternatif için Almanya (AfD) partisinden beklenmedik bir destekle karşılaştı. AfD, Scholz'un bu konudaki kararlılığını olumlu bulduğunu belirtti. 

Scholz, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Ukrayna'daki siyasi, askeri ve insani duruma ilişkin gelişmeleri  telefonda görüştü. Başbakan Scholz, görüşmede, Rusya'nın devam eden saldırıları karşısında Ukrayna ile 'sarsılmaz bir dayanışma' içerisinde olduklarını yineledi, Avrupalı ve uluslararası ortaklarla yakın koordinasyon içinde Almanya'nın Ukrayna'yı askeri alanda da desteklemeyi sürdüreceğinin de güvencesini verdi.

Geri Dön 15 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN