Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Eylül 2023 Salı

Faeser 'mülteci kotası' teklifini reddetti

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, muhalefetin 'mülteci kotası' önerisini reddetti. Faeser, bunun insan haklarına, Avrupa hukukuna ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Faeser, "Başka ülkelerden savaştan ve terörden kaçan insanların acılarıyla ilgili bu konuda üst sınırlardan bahsetmek doğru değil. Biz Avrupa hukukuna ve uluslararası hukuka bağlıyız ve bireysel sığınma hakkını sınırlayamayız, böyle bir karar alamayız. Cenevre Mülteci Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne bağlıyız" dedi.

Ayrıca Federal İçişleri Bakanlığı, Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında sabit sınır kontrolleri uygulamayı planlıyor. Bu adım, göçmen kaçakçılığıyla mücadele etmek için atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.

CDU/CSU'nun politika değişimi

Muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Almanya'ya kabul edilecek mülteciler için yıllık 200 bin kişi sınırı getirilmesini istiyor. Ancak bu öneri, hükûmet tarafından kabul edilmiyor.

2015 yılında başlayan Suriyeli mülteci krizi sırasında, dönemin CDU'lu Başbakanı Angela Merkel, “Biz bunu başarırız” diyerek, tüm itirazlara rağmen, 'açık kapı politikasını' kararlılıkla sürdürmüştü. Şimdi ise Merkel’in ana muhalefette olan partisi CDU, ortağı CSU ile birlikte, Almanya’ya düzensiz göçün durdurulmasını, bunun için de sığınmacılar politikasında 'yeni bir milat' olacağını savundukları katı politikalar benimsenmesini talep ediyorlar.

ZDF’e konuşan CDU’lu Jens Spahn, gelinen noktada Almanya’nın artık daha fazla sığınmacıya ev sahipliği yapamayacağını, Merkel’in slogan haline gelen 'Biz bunu başarırız' sözlerine dolaylı atıfla aktardı, “Biz artık bunu başaramayacağız” dedi.

İltica başvurularında büyük artış

Almanya Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (BAMF) verilerine göre, ocak ile ağustos ayları arasında yaklaşık 205 bin sığınmacı, Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 77 daha fazla. En çok iltica başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Suriye, Afganistan ve Türkiye geliyor. 

Almanya, AB'ye gelen düzensiz göçmenler ve sığınmacılar için en önemli varış noktası olmaya devam ediyor. Halihazırda ülkede yaklaşık 1 milyon Ukraynalı mülteci yaşıyor. Resmi rakamlara göre, ülkede, ocak ayından bu yana 62 binden fazla Suriyeli ve 37 bin Afgan sığınma başvurusunda bulundu.

Geri Dön 26 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN