Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Haziran 2024 Çarşamba

Eyaletler şekerli içeceklere vergi talep ediyor

Almanya'da 16 eyaletten 9'u, şekerli içeceklere vergi getirilmesi yönünde hükûmete baskı yapıyor.

Eyaletler şekerli içeceklere vergi talep ediyor

Brandenburg, Bremen, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern, Aşağı Saksonya, Rheinland-Pfalz, Saarland, Saksonya ve Thüringen eyaletleri, federal hükümete şekerli alkolsüz içeceklere vergi getirilmesi çağrısında bulundu.

Vergi talebi ve gerekçeleri

Eyaletler, bu verginin "üreticilere yansıtılan bir vergi" olarak uygulanmasını istiyor. Gerekçe olarak, üreticilerin şeker miktarını yeterince azaltmaması gösteriliyor. Münih Teknik Üniversitesi ve Liverpool Üniversitesi de yaptıkları çalışmada, alkolsüz içeceklere şeker vergisi getirilmesini önerdi. Araştırma, uzman dergisi "PLOS Medicine" tarafından yayımlandı.

20 yılda 16 milyar avro tasarruf sağlanabilir

Araştırmaya göre, böyle bir vergi Almanya'da önümüzdeki 20 yılda 16 milyar avro tasarruf sağlayabilir ve birçok hastalığın önlenmesine katkıda bulunabilir. Araştırma ekibi, "Alkolsüz içecekler vergisi, daha az şeker tüketilmesine ve hastalıkların azalmasına neden olacak, bu da ekonomik maliyetleri düşürecek ve sağlık sistemi üzerindeki yükü hafifletecek" açıklamasında bulundu. Bir litre kolada yaklaşık 106 gram şeker bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de, şekerli içeceklere en az yüzde 20 oranında özel vergi getirilmesini öneriyor. Amaç, şeker tüketimini ve buna bağlı obezite gibi sağlık sorunlarını azaltmak.

Federal Gıda Bakanı Cem Özdemir (Yeşiller Partisi) de uzun süredir 'şeker vergisinden' yana. Ancak koalisyon ortağı FDP'nin karşı çıkması nedeniyle bu öneri şu ana kadar hayata geçirilemedi. FDP Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, alkolsüz içeceklere uygulanan şeker vergisini 'siyasi aktivizm' olarak nitelendirdi.

Geri Dön 19 Haziran 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN