Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Şubat 2024 Cumartesi

Ev fiyatlarında tarihi düşüş

Almanya'da 2023'te gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, konut fiyatlarında son 60 yılda görülmemiş bir düşüş yaşandı.

Ev fiyatlarında tarihi düşüş

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) tarafından açıklanan sonuçlara göre, bu yıl kat mülkiyetlerinin fiyatları yüzde 8,9, müstakil evlerin fiyatları yüzde 11,3, apartman dairelerinin fiyatları ise yüzde 20,1 oranında azaldı. Enflasyonun da etkisiyle, fiyat düşüşlerinin gerçek oranları yaklaşık 5 puan daha yüksek çıktı. IfW, bu düşüşün emlak piyasasında bir 'fiyat düzeltme evresi' olduğunu belirtti.

Araştırmanın bulgularına göre, 1960'lardan bu yana Almanya'da emlak fiyatları hiç bu kadar hızlı ve keskin düşmemişti. 2009'dan itibaren başlayan ve fiyatların segmentine bağlı olarak 3-4 kat arttığı bir yükseliş döneminin ardından, 2022'de fiyatlar aniden düşmeye başladı. IfW Başkanı Moritz Schularick, son 10 yılda yaşanan fiyat artışları ve yeni faiz oranları düşünüldüğünde, bu düşüşün endişe verici olmadığını ve ekonomi için doğal bir düzeltme olduğunu ifade etti.

2023'ün son çeyreğinde konut fiyatlarındaki düşüş yavaşladı. Kat mülkiyeti fiyatları yalnızca yüzde 0,6, müstakil ev fiyatları yüzde 1,2 düşerken, çok katlı ev fiyatları yüzde 4,7 arttı. Almanya'nın büyük şehirlerinde ise fiyatlar değişiklik gösterdi; Köln ve Stuttgart'ta fiyatlar her çeyrekte yüzde 3,6 düşerken, Berlin ve Frankfurt'ta sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,2 azaldı, Hamburg'da ise yüzde 0,2 artış görüldü. Schularick, Merkez Bankası'nın faaliyetleri sonucunda faiz indirimlerinin beklendiğini ve bu durumun gayrimenkul finansmanını ve talebini canlandırabileceğini belirtti.

Geri Dön 10 Şubat 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN