Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Eylül 2023 Cuma

Enflasyon savaş sonrası en düşük seviyesinde

Almanya'da eylül ayı enflasyonu yüzde 4,5'e gerileyerek Rusya-Ukrayna savaşından bu yana en düşük seviyesine geldi.

Enflasyon savaş sonrası en düşük seviyesinde

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), eylül ayına ait enflasyon verilerini paylaştı. Eylülde Almanya'da yıllık enflasyon oranı ağustos ayına göre yüzde 6,1'den yüzde 4,5'e geriledi. Bu, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ülkede görülen en düşük enflasyon seviyesi. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle Ağustos 2022'de yüzde 8,8'e yükselmişti.

Avrupa Birliği uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken, yıllık bazda yüzde 4,3 yükseldi.

Gıda ve enerji fiyatları hariç hesaplanan çekirdek enflasyon oranı, ağustostaki yüzde 5,5'ten eylülde yüzde 4,6'ya geriledi.

Gıda enflasyonu yüzde 7,5

Ülkede gıda fiyatları, enflasyonun ana itici gücü olarak öne çıktı. Eylülde gıda fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artarken, enerji ürünleri yüzde 1 artış gösterdi.

Bazı analistler, 9 avroluk toplu taşıma biletlerinde ve yakıt indirimlerindeki etkinin artık önceki yıla göre karşılaştırılmadığı için gelecek aylarda enflasyonun daha da düşeceğini öngörüyorlar.

Enflasyon ECB beklentilerinin üzerinde

Ancak, hâlâ yüksek seviyede seyreden enflasyon, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde bulunuyor. ECB, yüksek enflasyon nedeniyle faiz oranlarını son aylarda birkaç kez artırmıştı. Alman ekonomisi ise çeşitli krizlerle karşı karşıya kaldığı için büyüme konusunda zorluklar yaşıyor.

Geri Dön 29 Eylül 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN