Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Ağustos 2023 Çarşamba

Enflasyon hız kesti ama hâlâ yüksek

Almanya'da tüketici fiyatları temmuz ayında yıllık bazda yüzde 6,2 arttı. Haziran ayına göre bir düşüş yaşansa da uzmanlar hala enflasyonun yüksek seviyelerde olduğuna dikkat çekiyor.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), temmuz ayına ait fiyat artışı verilerini paylaştı. Buna göre Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık bazda yüzde 6,2 artış gösterdi.

Ülkede Haziran ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 6,4 seviyesinde kaydedilmişti. Mayıs ayında yüzde 6,1, mart ve nisan aylarında ise yüzde 7'nin üzerindeydi. Temmuz ayında aylık bazda enflasyon ise yüzde 0,3 olarak ölçüldü.

Temmuz ayı enflasyon oranını değerlendiren Federal İstatistik Dairesi Başkanı Ruth Brand, "Enflasyon biraz yavaşlasa da hâlâ yüksek bir seviyede" şeklinde konuştu. Brand, "Gıda fiyatlarındaki değişimler enflasyonu etkiliyor" ifadesini kullandı.

Almanya'da enflasyonun son aylarında gıda yanı sıra enerji fiyatları da önemli bir rol oynadı. Enerji fiyatları temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 arttı. Elektrik fiyatları ise yüzde 17,6 yükseldi.

İstatistik Ofisi'nin açıklamasında, ülkede gıda fiyatlarının temmuz ayında yıllık bazda yüzde 11 arttığı belirtildi. Bu oran bir önceki ayda yüzde 13,7 olarak kaydedilmişti.

Hizmet sektörü ise 2022 Temmuz ayına göre yüzde 5,2 artış gösterdi. İstatistik Dairesi'nin verilerine göre tatil harcamaları da tüketiciler için daha maliyetli hale geldi. Özellikle her şey dahil paket tatiller geçen yıla göre yüzde 9 zamlanmış durumda.

Ekonomistlerin çoğunluğu, önümüzdeki aylarda Almanya'da tüketici fiyatlarının düşmesini bekliyor. Bu durumda Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için yıl boyunca dokuzuncu kez faiz artırımına gitmesinin etkili olacağı ifade ediliyor.

Geri Dön 09 Ağustos 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN