Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
28 Eylül 2022 Çarşamba

Ekonomi zirvesi ertelendi

SPD’li Başbakan Olaf Scholz’un koronavirüse yakalanması nedeniyle bugün yapılması planlanan enflasyon ve enerji krizi konulu zirve 4 Kasım’a ertelendi.

Yükselen enflasyon ve enerji krizi nedeniyle bugün federal hükûmet ve eyalet başbakanları bir araya gelecekti. Ancak Başbakan Olaf Scholz’un koronvirüse yakalanması nedeniyle 4 Kasım’a ertelendi.  Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrick Wüst, “Şansölye, karantina nedeniyle kişisel olarak zirveye katılamayacağı için yardım paketiyle ilgili istişarelerini ertelememi istedi” dedi.

Zirvede federal ve eyalet hükûmetleri, trafik ışığı koalisyonunun eylül başında sunduğu üçüncü yardım paketini müzakere edecekti. Yardım paketinin finansmanı ve eyaletlere ek yük getirmesi tartışma konularının başında geliyor. Bazı eyaletler, üçüncü yardım paketinin finasmanı konusunda anlaşılmaması halinde paketi Bundesrat’tan geçirmeme tehdidinde bulunuyor.

Başlangıçta Başbakan Scholz’un video konferans yoluyla zirveye katılacağı belirtilmişti ancak Scholz, son anda bundan vazgeçerek zirvenin ertelenmesini talep etti.

Siyasetçiler ne diyor?

Sol Partili Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow da enerji fiyatlarında acilen sınırılama yapılması çağrısında bulunan eyalet başbakanlarından. Ramelow, “Kırmızı-yeşil-sarı federal hükûmet, şu anda vatandaşlar ve şirketler için gaz fiyatlarındaki artışı frenlemek için çözüm bulmakta zorlanıyor” dedi.

SPD’li Hamburg Belediyesi Başkanı Peter Tschentscher, Welt gazetesine verdiği demeçte, federal hükûmet tarafından planlanan yardım önlemlerinin eyaletlerin bütçeleri üzerinde çok ağır yük oluşturacağına dikkati çekti. Tschentscher, birçok eyalet için, mültecilerin kabul etmenin getirdiği ek yüklerin ve 9 avroluk biletin çok ağır yük oluşturduğunu söyledi. SPD’li Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil de Welt’e verdiği demeçte, önceki destek paketlerinin yeterli olmadığını söyledi. 

SPD lideri Saskia Esken ise Funke Medya’ya verdiği demeçte, ekonomik destek paketlerinin sadece ekonomi için değil aynı zamanda hastaneler, belediye hizmetleri ve toplu taşıma gibi diğer önemli alanlar için de geçerli olması çağrısında bulundu. Esken, “Almanya'da sosyal uyumu korumak istiyorsak, hızlı, hedefe yönelik ve etkili bir destek sunmalıyız” dedi.

Yine SPD’li Bremen Başbakanı Andreas Bovenschulte ise enerji fiyatlarına acilen sınırlama yapılmasını istedi. Bovenschulte, “Belirsiz zamanlarda, insanlar mümkün olduğunca çabuk kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Ne bekleyeceklerini ve neye hazırlanabileceklerini ve neye hazırlanmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor" dedi.

Alman Şehir ve Belediyeler Birliği Başkanı Gerd Landsberg, “Toplam hacmi 65 milyar avro olan 3. yardım paketi, krizden çıkmamız için önemli bir yapı taşı. Bu paket başarısız olmamalı. Almanya halkı, artık önemli sinyaller bekliyor” dedi ve federal hükûmet ile eyaletlerin yakın iş birliği içinde olması çağrısında bulundu. “Almanya, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana hiç yaşamadığı büyüklükte bir krizle karşı karşıya” diyen Landsberg, savaş, enflasyon, mülteciler, enerji arzı, personel sıkıntısı ve bozulan tedarik zincirleri gibi konuların acilen masaya yatırılması gerektiğine dikkati çekti.

Geri Dön 28 Eylül 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN