Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
04 Ocak 2023 Çarşamba

Duvar yıkıldığından beri en yüksek istihdam oranına ulaşıldı

Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin ardından 2022'de en yüksek istihdam oranına ulaşıldı. Almanya'da istihdam 45,6 milyona yükseldi. 

Korona ve enerji krizlerinden Almanya güçlenerek çıktı. Federal İstatistik Ofisi (Destatis), geçtiğimiz yıl ülkede istihdamın yüzde 1,3 artarak 45,6 milyona ulaştığını bildirdi. Bu rakam Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin ardından görülen en yüksek işgücü verisi oldu. 

Destatis verilerine göre; istihdamdaki artışın yüzde 93'ü hizmet sektöründe kaydedildi. Ülkede geçtiğimiz yıl yüzde 1,6 artışla hizmet sektörlerinde 548 bin kişi çalıştı. 189 bine yakın istihdam ile en fazla artış kamu hizmetlerinde, eğitim ve sağlık sektörü olduğu belirtildi. 

Kurumsal firmalarda 88 bin kişiye iş imkanı sağlanırken ticaret, ulaşım ve konaklama sektörlerinde istihdam 180 binin üzerinde oldu. Serbest meslek sahiplerinde geçtiğimiz yıllara göre yüzde 1,4 oranında düştü. 

İstihdamda rekor artışın işçi göçü teşviki ile ilgili olduğunu belirten uzmanlar, yerel nüfusun işgücüne katılımındaki artışın payının da olduğunu ifade etti. 

2024'e kadar istihdamın yine zirve yapabileceği tahmininde bulunan Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü, iki faktörün istihdamı düşüreceğini söyledi. Enstitü, enerji krizi ve saatlik asgari ücretin 12 avro olmasıyla beraber 2024'ten sonra 'muhtemel' olarak istihdamın olumsuz etkileneceğini ifade etti.

Geri Dön 04 Ocak 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN