Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
28 Temmuz 2023 Cuma

Demir yolu emekçileri ile Deutsche Bahn anlaştı

Deutsche Bahn, çalışanların maaşlarını aylık en az 410 avro artırmayı ve ekim ayında yüzde 2 bin 850 oranında vergi ve kesintisiz enflasyon primi ödemeyi kabul etti. 

Demir yolu emekçileri ile Deutsche Bahn anlaştı

Yeni tarife anlaşması 25 ay süreyle geçerli olacak. Taraflar, zorlu müzakerelerin ardından çarşamba günü bu öneriyi kabul etmeyi düşünüyorlar. Ancak, demiryolu çalışanları sendikası (EVG) üyelerinin, 180 bin Bahn çalışanı arasında yapılacak referandum sonucunu beklemek gerekiyor. Oylama sonucuna göre, tarife anlaşması onaylanacak.

Bahn personel müdürü Martin Seiler, yeni tarife anlaşmasının sona erdiği Mart 2025'e kadar ortalama maaş artışının "yaklaşık olarak yüzde 11" olacağını belirtti. Bu artış, enflasyon primi, iki aşamalı 410 avroluk maaş artışı ve tarife süresinin sonunda kilit meslekler için yapılan düzenlemelerden oluşmaktadır.

EVG'ye göre, bazı pozisyonlar için maaşlarda yüzde 30'luk bir artış olacak. Örneğin, tren kontrolörleri tarife süresi sonunda aylık 900 avroya kadar daha fazla maaş alacaklarını belirtti. Yolcuların refakatçileri de aylık 840 avro veya yüzde 22 daha fazla maaş alacaklar. EVG için en önemli başarı, ‘daimi maaş artışını sağlamak’ olduğu ifade edildi. 410 avroluk maaş artışı, Aralık 2023'te (200 avro) ve Ağustos 2024'te (210 avro) iki aşamada gerçekleştirilecek.

EVG, maaşlarda yüzde 12'lik bir artış ve en azından 12 ay süreyle 650 avro daha fazla maaş talep etmişti. Müzakereler, tarife anlaşması 28 Şubat'ta sona erdikten sonra uzlaşmaya varılamayınca 17 Haziran'da başlamıştı. Yardımcı arabulucu Heide Pfarr, bu anlaşmanın demiryolu şirketi için en maliyetli tarife anlaşması olduğunu söyledi. Seiler ise demiryolu şirketinin ‘aşırı yüklenme’ durumundan kaçındığını ifade etti. Önerilen anlaşmanın, kamusal sektördeki tarife anlaşmasıyla yaklaşık olarak aynı düzeyde olduğu belirtiliyor.

Geri Dön 28 Temmuz 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN