Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Nisan 2024 Cumartesi

Çocuklar anne ve babanın soyadını alabilecek

Federal Meclis'te dün kabul edilen İsim Yasası ile birlikte, çocuklar artık anne ve babanın soyadını alabilecek.

Federal Meclis, dün yapılan oylama ile "İsim Yasası"nda önemli bir reformu onayladı. Bu reform, evli çiftlere ve çocuklarına soyadlarını belirleme ve değiştirme konusunda daha fazla özgürlük tanıyor. Özellikle uluslararası karşılaştırmada "çok kısıtlayıcı" olarak görülen Alman İsim Yasası'ndaki bu değişiklik, yıllardır devam eden tartışmalara son veriyor.

Mevcut durumda, bir çocuk yalnızca bir ebeveynin soyadını alabiliyor. Yani, eğer anne ve baba farklı soyadlara sahipse, çocuk genellikle sadece birinin soyadını taşıyor. Ancak, bu yeni yasa ile evli kişiler artık "Doppelnamen" olarak bilinen iki soyadını birleştirebilecek veya çocuğun soyadını belirlerken iki soyadı bir arada kullanabilecekler. Bu değişiklik, ailelerin soyadı konusunda daha esnek olmalarını sağlayacak.

Ayrıca, boşanma durumunda çocukların soyadı da değişecek. Ebeveynlerden biri soyadını değiştirdiğinde, çocuklar da bu değişikliği takip edebilecekler. Ancak, çift isimli kişilerin evlenmesi durumunda, soyadlarını birleştirmelerine izin verilmeyecek. Örneğin, Müller-Schmidt ile Meier-Schulze evlenirse, çift soyadları birleştiremeyecekler.

Yeni yasa ile, gelecekte ebeveyni boşanmış veya üvey çocuklar da adlarını kolaylıkla değiştirebilecekler. Özellikle reşit olmayan veya yetişkin çocuklar, ağırlıklı olarak birlikte yaşadıkları ebeveynin soyadını almakta veya diğer ebeveynin soyadını kullanmakta özgür olacaklar.

Bu reformun 2025 yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor ve Eyaletler Meclisi'nin onayına ihtiyaç duymuyor. Bu değişiklik, Almanya'da isim yasalarında uzun süredir beklenen ve önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Geri Dön 13 Nisan 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN