Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Aralık 2023 Perşembe

Cem Özdemir’e ırkçı sözler: Türk Pazarı’nda gibi hissettim

Hükûmetin kemer sıkma politikasını protesto eden çiftçiler adına konuşan Claus Höchrein, Tarım Bakanı Cem Özdemir'i ırkçı sözlerle eleştirdi: 

Almanya'da Başbakan Olaf Scholz, Maliye Bakanı Christian Lindner ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in, tarım araçlarına yönelik akaryakıt desteği ve vergi muafiyetini sonlandırma kararı, çiftçiler arasında büyük bir tepki yarattı. Hükûmetin kemer sıkma politikaları kapsamında Berlin'de düzenlenen bir gösteride çiftçiler, bu karara karşı çıktı.

Irkçı tepki

Bild gazetesinin haberine göre, gösteri sırasında Brandenburg Kapısı önünde Bavyera Çiftçi Derneği Başkanı Claus Höchrein'in yaptığı bir açıklama dikkat çekti. Höchrein, Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir'in kökeni hakkında, “Son birkaç gündür sizi basının önünde ilk kez dinlediğimde kendimi bir Türk pazarında gibi hissettim” şeklinde konuştu. Bu sözler, ırkçılık olarak yorumlandı ve bazı çiftçiler arasında gülüşmelere neden oldu.

Cem Özdemir'den yanıt

Özdemir, yapılan yorumlara, “Türk çarşısı hakkında konuşabilirsiniz, ben mesajı aldım. Protestan din eğitimi aldım ve öğrendiğim bir şey var: ‘Komşuna karşı yalan yere şahitlik etmeyeceksin’” diyerek yanıt verdi. Ayrıca Höchrein'a, “Böyle konuşmakta özgürsünüz. Ama bu konuşmaları önceki hükûmetlerde de yapıp yapmadığınızı merak ediyorum” diyerek karşılık verdi ve Alman kökenli bir bakan olsaydı bu tür bir yorum yapılmayacağını ima etti.

Özdemir ve Habeck'ten açıklamalar

Özdemir, ZDF yayınında, koalisyonun tarım kesintisi ile ilgili kendisine danışılmadığını ve bu yüzden sorumlu olmadığını belirtmişti. Ekonomi Bakanı Habeck ise, Özdemir'in çiftçilerin yanında olduğunu söylemişti.

Geri Dön 21 Aralık 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN