Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Kasım 2022 Perşembe

CDU/CSU: Maliye bakanı borç rekortmeni

Muhalefet partileri CDU/CSU, Maliye Bakanı Christian Lindner’i rekor düzeye ulaşan borçları gizlemekle suçladı. 

Federal Meclis 2023 yılının bütçe planlamalarını tartışıyor. Federal Maliye Bakanlığı, 2023 yılı bütçesinin yaklaşık 476 milyar avro olabileceğini, yeni borçlanmanın ise borç frenine uyularak 45 milyar avro bandında tutulacağını bildirmişti.

Muhalafet partileri CDU/CSU, Maliye Bakanı Christian Lindner’i rekor düzeye ulaşan borçları gizlemekle suçladı. Birlik partileri parlamento grubu lideri Mathias Middelberg, konuya ilişkin “Almanya tarihinde hiçbir maliye bakanı Lindner’in borç rekoruna ulaşamadı. Gelecek yıl bütçesinde borç frenini esnetmek için her yol deneniyor.” açıklamasında bulundu. 

Aşırı sağcı parti AfD’den yapılan açıklamada da FDP’li bakanın bütçe planlarının anayasaya aykırı olduğu iddia edildi. 

Sol Parti ise federal bütçeyi rahatlatmak için krizden kar eden şirketlerden aşırı kar vergisi alınabilir önerisinde bulundu. Partiden yapılan açıklamada “Hükümet, enerji, emlak ve silah kartellerinin karından çok ülkeyi ayakta tutan emekçilerin haklarını gözetmeli” denildi.

Muhalefetin borçlanmayla ilgili eleştirilerine Bakan Lindner yanıt verdi. Lindner, borçlanmaya alternatif olarak gidilebilecek tek yolun vergi artışı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

İçinde bulunduğumuz belirsizlik ve ekonomik durgunluk göz önüne alındığında böyle bir yolu tercih etmem mümkün değil. Kriz, bütçe üzerinde ağır yükler yaratıyor, zor zamanlardan geçiyoruz.

Borç freni, 2020 yılında pandeminin başlamasıyla birlikte 3 yıl üst üste askıya alınmıştı.

Geri Dön 24 Kasım 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN