Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
28 Eylül 2022 Çarşamba

CDU lideri ‘sosyal turizm’ dedi, sonra özür diledi

Almanya'da CDU Genel Başkanı Friedrich Merz'in savaştan kaçarak Almanya'ya sığınan ve burada sosyal yardım alan Ukraynalı mültecilere yönelik ‘sosyal turizm’ suçlaması tartışmalara neden oldu. Merz özür diledi.

Merz, BILD TV’te yaptığı açıklamada Ukraynalı mültecilerin temel güvenlik yasaları kapsamında sosyal yardım almalarına ilişkin Alman hükûmetinin ilkbaharda aldığı kararı eleştirdi. "Şimdi bu mültecilerin sosyal turizmini görüyoruz." ifadesini kullanan Merz, Almanya'ya gelen mültecilerin Ukrayna'ya gidip geldiğini ileri sürdü. Merz, bunların birçoğunun sosyal sistemden yararlandığını savunarak, "Burada büyüyen bir sorunumuz var. İlkbaharda bu sorunun ortaya çıkabileceğine dikkat çektik. Federal hükûmet, bunu duymazdan geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Tepkiler geldi

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Merz'i eleştirerek, "Putin'in bomba ve tanklarından kaçan Ukraynalı kadınlar ve çocukların sırtından kışkırtıcılık yapmak dar kafalıktır" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Marco Buschmann, "İnsanlar, Almanya ile Ukrayna arasında bazen hayatlarını riske atarak gidip geliyorlarsa bu sosyal turizm değildir. Belki bu, sadece sevdiklerini, askerde olan kocasını veya babasını ya da ülkesini merak etmektir" değerlendirmesinde bulundu.

SPD’li Federal Meclis Üyesi Katja Mast da Merz'i, kullandığı ifadelerle aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisinin taktiğini uygulamakla suçlayarak, "Bunu şimdiye kadar AfD'den görüyorduk" diye konuştu.

FDP Meclis Grubu Başkanı Christian Dürr, Merz'in Ukrayna'dan gelen mülteciler bağlamında ‘sosyal turizm’ ifadesini kullanmasının yersiz olduğunu belirterek, "Ukrayna'dan gelen insanlar, Putin'in acımasız savaşından kaçtıkları için bize geliyor. Birçoğu her şeyini kaybetti ve yakınları için endişe duyuyor" dedi.

Özür diledi

Bu arada Merz, yoğun eleştiriler üzerine Twitter'dan açıklama yaparak, "Seçtiğim kelimeler kırıcı olarak hissedildiyse özür dilerim" ifadesini kullandı. Merz, ‘sosyal turizm’ kelimesini kullandığından üzgün olduğunu, bununla münferit olaylarda görülen bir sorunu uygun olmayan şekilde tarif ettiğini belirtti.

Geri Dön 28 Eylül 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN