Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Haziran 2023 Perşembe

Büyüklerinden yardım alan ebeveynlere vergi indirimi

Çocuk bakımında düzenli olarak büyükanne, büyükbaba gibi aile yakınlarından destek alan ebeveynler masrafları vergiden düşebilir. 

Gelir Vergisi Yardımı Derneği (Vereinigte Lohnsteuerhilfe e. V.) tarafından sağlanan bilgilere göre, çocuk bakımında büyükanne, büyükbaba gibi aile üyelerinden düzenli olarak destek alan ebeveynler, bu masrafları vergiden düşebilir. Çocuklarla ilgili masrafların üçte ikisi, 14 yaşına kadar ve yılda 4 bin avroya kadar vergiden düşülebilir.

Ancak büyükanne veya büyükbabanın vergi beyannamesinde bakıcı olarak gösterilmesi için bir iş sözleşmesi yapılması gerekiyor. Sözleşmede saatlik ücret, çalışma günleri gibi detaylar belirtilmeli, ödemelerin banka havalesi ile yapılması ve ödemeye ilişkin faturaların saklanması lazım. Eğer büyükanne veya büyükbaba çocuğa para almadan bakıyorsa, yol masrafları da kilometre başına 30 sente kadar vergi indirimi olarak faturalandırılabilir. Ayrıca bebek bakıcıları, aupair, kreş ve anaokulu gibi kurumlardan kaynaklanan masraflarda da vergi indirimi yapılabilecek.

Bunlarla birlikte; yemek, spor veya okul dışı müzik gibi kurs masrafları talep edilemiyor. Ebeveynlerin vergi indirimlerinden faydalanabilmesi için çocuk eki (Anlage Kind) bölümünü vergi beyannamelerinde doldurmaları gerekiyor.

 

Geri Dön 08 Haziran 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN