Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Kasım 2023 Çarşamba

Bütçe krizi derinleşiyor: Harcamalar donduruldu

Almanya, Anayasa Mahkemesi'nin borç frenine dair kararının ardından tüm bakanlıkların gelecekteki harcama taahhütlerini geçici olarak dondurdu.

Bütçe krizi derinleşiyor: Harcamalar donduruldu

 Maliye Bakanlığı'ndan gönderilen mektupta, öncelikle İklim ve Dönüşüm Fonu için uygulanan bütçe dondurma kararının, federal bütçenin büyük bir kısmını etkileyecek şekilde genişletildiği belirtildi.

Mektupta, mevcut yükümlülüklerin yerine getirileceği ancak yeni taahhütlere girilemeyeceği vurgulandı. Federal bütçenin genel durumunun gözden geçirilmesinin gerekliliği ifade edilerek, bütçe dondurmanın ardından bakanlıkların talep ettiği harcamalara özel durumlarda izin verileceği ifade edildi.

Ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrasında Federal Maliye Bakanlığı'nın 200 milyar avroluk Ekonomik İstikrar Fonu'nu bloke koyduğu bildirildi. Bu kararın Elektrik fiyat frenini ne kadar etkileyeceği henüz net değil.

"Trafik ışığı artık bitti"

CDU Ekonomi Uzmanı Jens Spahn, mali durumunun kontrol dışına çıktığını belirterek belirsizliğin zarar verdiğini ifade etti. ︎CSU Grup Başkanı Alexander Dobrindt ise, Bild’e verdiği demeçte, “2024 bütçe kararları derhal durdurulmalı. Scholz, Habeck ve Lindner'in Almanya'yı içine soktuğu mali felaket artık açığa çıkarılmalıdır. Trafik ışığı artık bitti” dedi.

Ne olmuştu?

Almanya Anayasa Mahkemesi, Alman koalisyon hükûmetinin korona salgını döneminden kalan 60 milyar avroluk kullanılmamış krediyi İklim ve Dönüşüm Fonu'na aktarma kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Mahkeme, bu kararın, borç freni istisnalarını ihlal ederek 2021 yılı ikinci ek bütçesini de geçersiz kıldığını açıkladı.

Bu karar, 2024 bütçesini etkileyerek hükümetin başka yerlerde harcamaları kısmasını gerektirebilir. Maliye Bakanı Christian Lindner, kararın ardından İklim ve Dönüşüm Fonu bütçesini dondurma talimatını verdi.

Geri Dön 22 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN