Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
15 Mayıs 2023 Pazartesi

Bremen seçimlerinde SPD açık ara farkla birinci

Almanya’nın Bremen eyaletinde 14 Mayıs Pazar günü yapılan yerel seçimler, sosyal demokratların zaferiyle sonuçlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 29,8 oy oranıyla birinci olan SPD’yi, yüzde 25,7 oyla CDU takip ediyor.

İlk sonuçlara göre, SPD bir önceki seçimlere göre oylarını yüzde 4,9 artırarak yüzde 29,8 oyla birinci parti oldu. CDU yüzde 25,7, Yeşiller yüzde 11,9, Sol Parti yüzde 11,1 oy aldı. AfD ise 10 yıldır ilk kez geçerli bir aday listesi sunamadığı için seçimlere katılamadı.

Seçim sonuçları, özellikle Yeşiller açısından hayalkırıklığı olduğu. Partinin oyları, bir önceki seçimlere göre yüzde 5,5 düştü. Uzmanlar, bunu sağcı-popülist yeni bir oluşum olan ‘Bürger in Wut’ (Sinirli vatandaşlar) birliğinin seçime girmesinden kaynaklandığı görüşünde. Mevcut koalisyona tepkili seçmenin oyunu alan BIW, aynı zamanda seçime katılamayan AfD’nin oylarını da aldı.

SPD, 2019 Bremen eyalet seçimlerinde tarihinin en kötü sonucunu elde etmiş ve CDU’dan daha az oy almıştı. Eyalet, son dört yıldır SPD, Sol Parti ve Yeşiller koalisyonu tarafından yönetiliyordu. 

Geri Dön 15 Mayıs 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN