Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Mayıs 2024 Cuma

"Borç alıp silaha yatıralım" önerisi

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) Başkanı Moritz Schularick, Almanya'nın daha fazla borç alıp silaha yatırım yapması gerektiğini savundu.

"Borç alıp silaha yatıralım" önerisi

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) Başkanı Moritz Schularick, Alman bütçe politikasının Avrupa için bir güvenlik riski oluşturduğunu belirtti ve küresel belirsizlikler karşısında savunma harcamalarının artırılması çağrısında bulundu. Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Schularick, hükümetin bu hedefi gerçekleştirmek için daha fazla borç alması gerektiğini vurgulayarak, 'borç freni' uygulamasını eleştirdi.

Schularick, Almanya'nın savunma kapasitesindeki açıkları kapatmak için ekonomik gelirinin yaklaşık yüzde 3'ünü savunmaya harcaması gerektiğini ve bunun için hükümetin 'borç frenini' askıya alabileceğini ya da yeni bir özel fon oluşturabileceğini söyledi. FDP'nin katı kemer sıkma politikalarını da eleştiren Schularick, dogmatik nedenlerle yeni kredi almayı reddedenlerin ülkelerinin çıkarlarını göz ardı ettiğini belirtti.

FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner'in, SPD ve Yeşiller’in aksine hükûmette katı kemer sıkma politikalarını savunmasını eleştiren Schularick, Avrupa'nın kendi güvenliğine yatırım yapmayı ihmal ettiğini ve ABD'nin yardımı olmadan Ukrayna'yı Rusya'ya karşı yeterince koruyamayacağını ifade etti. ABD'deki belirsizlikler göz önüne alındığında, Avrupa'nın kendini savunabilecek konumda olması gerektiğini vurgulayan Schularick, şirketlere verilecek vergi kredileriyle daha yüksek güvenlik harcamalarının teşvik edilmesinin büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

Schularick ayrıca, Avrupa'nın Çin'den ithal ettiği elektrikli otomobil sayısının ABD'den 40 kat daha fazla olduğunu ve Çin hükümetinin kendi endüstrisini yılda yüz milyarlarca avro sübvanse ederek rekabeti bozduğunu belirtti. Geleceğin tüm endüstrilerinin Çinlilerin elinde olabileceği konusunda uyarıda bulunan Schularick, AB Komisyonu'nun Çin'in sübvansiyonlarını incelemesi ve gerekirse cezai gümrük vergileriyle rekabeti koruması gerektiğini söyledi.

Geri Dön 24 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN