Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mart 2024 Cuma

BND’de 'vatan haini' duruşması

Almanya Federal Haber Alma Teşkilatı (BND), ülkenin dış istihbarat servisinin teknik biriminde görevli bir üst düzey memurun, Rus istihbaratına bilgi sızdırması skandalıyla sarsıldı.

Bu vakadan ötürü 'vatana ihanet' suçlamasıyla açılan dava çerçevesinde, BND Başkanı Bruno Kahl mahkemede tanıklık etti. Kahl, duruşmada eski BND çalışanı Carsten L. ve suç ortağının eylemlerinin kurum için bir felaket teşkil ettiğini ve BND'nin kamuoyundaki itibarına büyük zarar verdiğini açıkladı. İddianamede, söz konusu kişilerin, elde ettikleri hassas belge ve bilgileri Rusya'nın Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) aktardıkları belirtiliyor. 

Kahl, bu olayın BND için en kötü senaryolardan biri olduğunu, zira içeriden birinin hain çıkmasının bir gizli servisin karşılaşabileceği en büyük tehditlerden biri olduğunu vurguladı. BND Başkanı, bu durumun kurumun ulusal ve uluslararası alandaki güvenilirliğine ve itibarına zarar verdiğini ifade etti. 

Kahl, 2023 yılında Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, yaşananları 'uçak kazası' benzetmesiyle anlatmış ve "Hiçbir talihsizlik, daha da büyük hâle gelemeyecek kadar büyük değildir. Olay, 100 yolcudan 80'inin öldüğü, 20'sinin hayatta kaldığı bir uçak kazasına benzetilebilir" demişti Bu açıklamalar, Kahl'ın olayın vahametini kabul ettiğini ancak beklenen en kötü senaryonun gerçekleşmediğini belirtmesi açısından dikkat çekiciydi.

Geri Dön 15 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN