Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Nisan 2024 Perşembe

Beş Almandan biri yoksul ya da sosyal dışlanma riski altında

Almanya'da 'yoksulluk ve sosyal dışlanma' riski altında olanların sayısı her geçen gün artıyor. Son verilere göre, 17,7 milyon kişi söz konusu risk altında.

Almanya'da 17,7 milyon kişi yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında. 2023 verilerine göre, yoksulluk eşiği net 1.310 avro olarak belirlenmişti. Federal İstatistik Dairesi'nin AB Gelir ve Yaşam Koşulları İstatistiklerine dayanan son rapora göre, Almanya'da nüfusun yüzde 21,2'si bu risk altında. 2022'de yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında olanların sayısı 17,5 milyondu. Yani 200 bin kişilik bir artış söz konusu.

Açıklanan verilere göre, 2023'te Almanya'da nüfusun yüzde 14,3'ü, yani yaklaşık 12 milyon kişi yoksulluk tehdidi altında. 5,7 milyon kişi ise 'belirgin maddi ve sosyal dışlanma' yaşıyor. Ayrıca, 65 yaş altı nüfusun yüzde 9,8'i, yani 6,2 milyon kişi geçime katkı sağlayan kişi sayısının çok az olduğu hanelerde yaşıyor.

Yoksulluk ve sosyal izolasyon için AB'nin resmi tanımı, üç koşuldan en az birinin geçerli olmasını gerektiriyor; gelirin yoksulluk sınırının altında olması, hanenin 'belirgin maddi ve sosyal dışlanma' içinde olması ya da hanede geçime katkı sağlayan kişi sayısının azlığı. Almanya'da, 2023 yılı itibarıyla vergi ve sosyal ödenekler çıkarıldıktan sonra net 1.310 avro geliri olanlar yoksul kabul ediliyor. Dört kişilik bir aileninse aylık yoksulluk eşiği 2 bin 751 avro.

Yoksulluk eşiği, hanedeki kişi sayısı ve yaşları göz önüne alınarak maddi durumu değerlendirirken, "maddi ve sosyal mahrumiyet" kişilerin kendi yaşam koşullarına dayanıyor. Bu değerlendirmede, kişilerin kira, fatura gibi ödemelerini yapabilme yeteneği ve sosyal etkinliklere katılabilme gibi imkanları dikkate alınıyor.

Geri Dön 11 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN