Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Nisan 2024 Perşembe

Berlin’de Asya kaplanı sivrisinek alarmı

Almanya'nın başkenti Berlin'de, iklim değişikliğinin etkisiyle Asya kaplanı sivrisineği türünün görülmeye başladığı bildirildi.

Berlin’de Asya kaplanı sivrisinek alarmı

Berlin Senatosu Sağlık İdaresi, Treptow-Köpenick ve Neukölln bölgelerinde bu tehlikeli sivrisinek türünün tespit edildiğini açıkladı. Diğer bölgelerdeki Asya kaplanı sivrisineği popülasyonu hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Sivrisinek sezonu erken başladı

Sivrisinek sezonu bu yıl erken başladı. Leibniz Tarımsal Peyzaj Araştırma Merkezi'nden (ZALF) Doreen Werner, orman ve çayır sivrisineklerinin yumurtadan çıkmaya başladığını söyledi. Havaların erken ısınması nedeniyle, genellikle Mayıs başında başlayan sivrisinek sezonunun bu yıl 3-4 hafta erken başladığı belirtildi.

Sivrisineklerin hızlı üremesi

Sivrisineklerin normal gelişimi kış aylarında durma noktasına gelir. Ev sivrisineklerinde yumurtadan uçabilen sivrisineğe dönüşmesi, mevcut hava koşullarında üç ila dört hafta sürer. Yaz aylarında ise bu süre yalnızca yedi ila on güne kadar düşebiliyor. Ayrıca, bir dişi sivrisineğin sıcaklığa, üreme imkanlarına ve besin arzına bağlı olarak hayatı boyunca 1.500 ila 2.000 yumurta bırakabildiği hatırlatıldı.

Avrupa'da artan tehlike

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), giderek ısınan Avrupa'da ciddi hastalıklara yol açabilen Aedes (Asya kaplanı sivrisineği) türü sivrisinekler aracılığıyla dang humması, chikungunya, Zika virüsü ve Batı Nil virüsünün yayılmaya devam ettiği uyarısında bulundu. Merkez, Avrupa'da sıcak hava dalgaları ve sellerin daha sık ve şiddetli hale geldiğini, yazların daha uzun ve sıcak yaşandığını hatırlatarak, bu koşulların istilacı sivrisinek türleri için elverişli ortam yarattığını vurguladı.

Geri Dön 18 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN