Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Mayıs 2024 Çarşamba

Bakım sigortası kasası iflasın eşliğinde

Almanya’da bakıma ihtiyacı olan kişi sayısı günden güne artarken; sağlık sigortası şirketleri, bu talebe karşılık veremiyor. 

Almanya'da artan bakım ihtiyacı karşısında sağlık sigortası şirketleri zor durumda. Betriebskrankenkassen-BKK Çatı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Anne-Kathrin Klemm, 2025 yılı için 4,4 milyar avroluk bir açık öngörüldüğünü belirtti. Klemm, bakım katkı paylarının ve evde bakıma muhtaç kişilerin katkı paylarının sürekli arttığını, bakım sigortasının acilen yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı. Koalisyon anlaşmasındaki vaatlerin yerine getirilmesi ve sigorta dışı yardımların vergi gelirlerinden finanse edilmesi halinde, uzun vadeli bakım sigortası katkılarının artırılmasına gerek kalmayacağını ifade etti.

"Reformlar sadece mali konularla ilgili değil"

Klemm, reformların sadece mali konularla ilgili olmadığını, ayakta tedavi hizmetlerine daha fazla kaynak aktarılması gerektiğini belirtti. Yaklaşık 5 milyon kişiden sadece 700 binine evde bakım sağlandığını, önleme ve rehabilitasyona daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, bakım hizmetlerinin büyük bir kısmını üstlenen akrabalara gelecekte daha fazla destek verilmesi gerektiğini, belirli yaşam koşullarında bakıcıların bakım ücreti alma haklarına ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

"Personel yeterli, daha iyi dağıtıma ihtiyaç var"

Klemm, Almanya'nın bakım personeli konusunda yeterli olduğunu, ancak daha iyi bir dağıtıma ihtiyaç olduğunu belirtti. Eğitimli bakım personeline tıbbi bakım konusunda daha fazla beceri kazandırılması ve yerel düzeyde daha fazla bakım personelinin görevlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Federal İstatistik Dairesi'nin hesaplamalarına göre, yaşlanma nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişi sayısının 2055 yılına kadar yüzde 37 artarak 6,8 milyona çıkacağı öngörülüyor.

Geri Dön 08 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN