Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
27 Ekim 2022 Perşembe

Bakanlar Kurulu onayladı: Çinli şirket Hamburg Limanı’ndan hisse alabilecek

Almanya’da bakanlar kurulu Çinli Cosco’nun tartışmalı hisse satın alma talebini kısmen onayladı. Şirket, Hamburg’daki en büyük limanın hisselerinin yüzde 24,9’luk kısmını satın alabilecek. 

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Çinli şirketin Hamburg Limanı’ndaki üç terminalden birinin yüzde 24,9’luk hissesini satın almasına izin verildiği beyan edildi. Cosco ise yüzde 35’lik bir hisse satın almak istiyordu. Bu bakanlar kurulu kararıyla 24,9’a indirildi.

Tartışmalar yaşanıyordu

Çinli şirketin talebi koalisyon hükûmetinde görüş ayrılıklarına sebep olmuştu. Pekin, Berlin’e teklifi siyasileştirmeme çağrısında bulunmuştu. Ancak limanın söz konusu hissesinin Çinli şirkete satışı konusunda sürece dahil olan 6 bakanlığın tümünün bu hamleye karşı olduğu ifade edilmişti.

Limanın bulunduğu Hamburg kentinde 7 yıl kadar belediye başkanlığı da yapan SPD’li Şansölye Olaf Scholz ise satış konusunda istekliydi. Bununla birlikte Yeşiller ve FDP satışa mesafeli. Tıpkı Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier gibi. Cumhurbaşkanı ARD yayınına katıldı ve Rusya politikasına atıfta bulunarak “Gelecek için dersler çıkarmalıyız ve ders çıkarmak da mümkün olan her yerde tek taraflı bağımlılıkları azaltmamız gerektiği anlamına geliyor. Bu özellikle Çin için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Tepkiler ve savunma

CDU/CSU Federal Meclis Grup Başkanı ve CDU lideri Friedrich Merz, BILD'e yaptığı açıklamada Başbakan Olaf Scholz’u suçladı.

Merz şöyle dedi:

Federal hükûmetin Çin’in devlet şirketi Cosco’nun Hamburg Limanı’na girmesine izin vermek ciddi bir stratejik hata. Scholz, tüm güvenlik endişelerini görmezden geldi. Hükûmet üyelerini de yine rezil eti.

Şansölye ise bu eleştirileri reddetti. Tepkilerle ilgili konuşan hükûmet sözcüsü de limanın satılmadığını, tek bir terminalde bulunan küçük bir hissenin verildiğini ifade etti. Sözcü, yüzde 24,9’luk hissenin stratejik bir bağımlılık yaratmayacağını ve kararın Scholz’un yaklaşan Çin gezisiyle ilgisi olmadığını savundu.

Geri Dön 27 Ekim 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN