Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Eylül 2023 Çarşamba

Babalara doğum izni yok

Almanya'da yapılan ankete göre; şirketlerin yüzde 44'ü yeni baba olan çalışanlara doğum sonrası izin vermiyor. Yüzde 52'si ise ya bir ya iki gün izin veriyor.

Kamuoyu araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 26'sı yeni baba olan çalışanlara birer gün izin verirken, yüzde 26'sı ise ikişer gün izin sağlıyor. İki günden fazla izin veren şirketlerin oranı ise yüzde 4'te kalıyor.

Federal Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan "Familienstartzeit" adlı plan, doğum sonrası dönemde ailelere daha fazla destek verilmesini amaçlıyor. Yeşiller Partili Aile Bakanı Lisa Paus, bu planın yeni baba olanları cesaretlendirmeyi hedeflediğini belirtti ve yasa ile partnerlere, yeni annelere yardımcı olmaları ve toparlanma sürecinde destek sağlamaları için zaman tanımak istediklerini ifade etti. Paus, bu sayede aileler arasında iş bölümünün doğum anından itibaren daha dengeli bir şekilde gerçekleşebileceğini söyledi.

Bakanlık tarafından yapılan ankete göre, şirketlerin büyük bir kısmı (yüzde 59) "Familienstartzeit" programını bilmiyor. Ankete katılanların sadece yüzde 41'i bu programı duymuş.

Yeşiller Partili Aile Bakanı Paus, yeni babalara doğum sonrası 2 hafta maaşlı izin verilmesi yönünde baskıları artırıyor. Bu konu, hükûmet içinde tartışma konusu oldu.

Federal Aile Bakanlığı'nın 2023 Babalar Raporu'na göre, Almanya'da her iki babadan biri daha fazla sorumluluk almak istiyor. Ancak istatistikler, çocuk bakımı ve iş hayatı arasındaki denge konusunda erkeklerin yarısından fazlasının geleneksel aile modelini tercih ettiğini gösteriyor.

Geri Dön 13 Eylül 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN