Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Kasım 2022 Cumartesi

Aralık ayında neler değişecek?

Almanya’da aralık ayına birtakım değişikliklerle giriliyor. İşte o düzenlemeler ve değişiklikler…

Aralık ayında neler değişecek?

Aralık doğalgaz faturalarını devlet ödeyecek: Almanya’da özel hanelerin ve yıllık doğalgaz tüketimi 1.5 milyon kilovatsaatin altında olan tüm küçük işletmelerin bir aylık doğal gaz faturası, aralık ayında devlet tarafından karşılanacak. Bu yardım, yıllık doğal gaz tüketiminin 12’de 1’i, doğalgazın aralık ayındaki piyasa fiyatıyla çarpılarak hesaplanacak. Yani aralık ayında ortalamanın üzerinde gaz kullanırsanız, ek kullanımı yine kendi cebinizden ödemeniz gerekecek. 

Emeklilere 300 avro enerji yardımı: Almanya’daki yaklaşık 19,7 milyon emekliye, 15 Aralık’a kadar brüt 300 avro enerji yardımı ödenecek. Bu yardım, gelir vergisine tabi olacak. 

8 Aralık’ta ülke çapında tatbikat yapılacak: Doğal afet gibi olası bir acil duruma hazırlıklı olmak için, 8 Aralık’ta ülke çapında yeni bir uyarı sistemi test edilecek. 8 Aralık günü saat 11.00’da, Almanya’daki herkesin telefonuna bir uyarı SMS’i gönderilecek. Telefonunuz sessizde bile olsa sesli sinyal gelecek. 

Vergi beyanında son gün 31 Aralık: Çalışanların 2018 yılı için gönüllü vergi beyanını (freiwillige Steuererklarung) yollaması için son gün 31 Aralık. Vergi beyanı, Finanzamt’a postayla veya internet üzerinden yollanabiliyor. İstatistiklere göre, vergi beyanı bir çalışana ortalama 1.000 avro vergi iadesi sağlıyor. 

‘Schlechtwetterzeit’ sezonluk kısa çalışma ödeneği: 1 Aralık 2022-31 Mart 2023 arasında, bu dönem Almanya’da ‘kötü hava dönemi’ olarak kabul edildiği için, inşaat, bahçecilik, çevre düzenlemesi, çatı kaplama gibi işlerde çalışan ve mevsim koşullarından etkilenenlerin kısa çalışma ödeneği almaya hakkı olacak. Sezonluk kısa çalışma ödeneği, en az bir çocuğu olanlar için net maaşın yüzde 67’si, diğer çalışanlar içinse net maaşın yüzde 60’ı kadar olacak.

Deutsche Bahn sefer saatleri değişiyor: Deutsche Bahn’ın yeni kış tarifesi, 11 Aralık’ta yürürlüğe girecek. Wendlingen ve Ulm arasında yeni bir yüksek hızlı hat açılacak, bu sayede NRW-Bavyera arası seferlerin süresi kısalacak. Ayrıca yeni tarifeyle beraber sefer sayıları da artırılacak. 

Yılbaşı hediyeleri: Uzakta yaşayan aile ve arkadaşlarına postayla yılbaşı hediyesi göndermek isteyenler için, hediyelerin zamanında yetişmesi için son tarih Almanya içinde 20 Aralık, Fransa için 14 Aralık ve Fransa haricindeki komşu ülkeler içinse 15 Aralık.

Geri Dön 26 Kasım 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN