Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
11 Temmuz 2023 Salı

Almanya'dan Erdoğan'a 'NATO-AB' tepkisi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Önce AB'de önümüzü açın biz de İsveç'in önünü açalım" sözlerine yanıt Almanya Başbakanı Scholz'dan geldi. Scholz, iki durumun birbiriyle ilgisi olmadığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'daki NATO zirvesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlarken Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini henüz onaylamadığının altını çizdi ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünün açılması durumunda İsveç'in önünü açacaklarını ifade etti. Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini terörle ilgili endişelerden dolayı beklettiği biliniyordu. Ancak, Türkiye'nin NATO üyeliği ile İsveç'in AB üyeliği arasında bağlantı kurulması gerektiği fikri ilk kez dile getirildi.

Scholz: İsveç'in NATO üyeliğinin, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgisi yok

Bu açıklamaları değerlendiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç'in NATO üyeliği ile Türkiye'nin AB üyeliği arasında bir bağlantı olmadığını belirtti. Scholz, İsveç'in NATO'nun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ve bu konunun Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgisi olmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu da iki üyelik arasında bağlantı kurulmasına karşı çıktı. Komisyonun sözcüsü, her aday ülkenin katılım sürecinin kendi yeterliliklerine bağlı olduğunu ifade etti.

'Şantaj' tepkisi

Trafik ışığı koalisyonunun küçük ortağı Hür Demokrat Parti'nden (FDP) Milletvekili Ulrich Lechte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehlikeli bir oyun oynadığını belirterek, Türkiye'nin sadece NATO üyeliğini değil aynı zamanda Avrupa'nın güvenliğini de engellediğini söyledi. Ana muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Milletvekili Norbert Röttgen ise AB ve NATO'nun şantajı kabul etmediğini ve Türkiye'nin AB yolunu tıkayanın AB değil, tam tersine Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılım başvuruları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Türkiye'nin endişeleriyle karşılaşmıştı. Ancak Haziran ayında Türkiye, bu itirazlarından vazgeçti ve İsveç ile Finlandiya da Türkiye'nin endişelerini gidermek için adımlar atacaklarını belirtti. İlişkilerin gerilmesine neden olan olaylar arasında, İsveç'te Kuran yakma eylemine izin verilmesi, Erdoğan maketiyle yapılan eyleme soruşturma açılmaması ve Türkiye'ye iade edilmeyen bazı kişilerin bulunması yer alıyor.

Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanırken, İsveç'in üyeliği hâlâ bekletiyor. Bir ülkenin NATO'ya katılabilmesi için mevcut tüm üyelerin onay vermesi gerekiyor.

Geri Dön 11 Temmuz 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN