Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Şubat 2023 Perşembe

Almanya’da zorunlu askerliğe yeşil ışık!

Göreve yeni başlayan Savunma Bakanı Boris Pistorius, 2011 yılında zorunlu askerliğin askıya alınmasının bir hata olduğunu söyledi. Bunun üzerine zorunlu askerlik tartışmaları yeniden başladı.

Almanya’da zorunlu askerliğe yeşil ışık!

Zorunlu askerlik tartışmalarıyla ilgili farklı fikirler var. FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner’e göre zorunlu askerliğin tartışmaya açılması mantıksız. Lindner, “FDP için zorunlu askerlik hizmeti tartışmaya açık bir konu değil. Bu hayali bir tartışma. Almanya’da birçok sektörde vasıflı eleman sıkıntısı yaşanıyor. Zorunlu askerlik olması halinde bu grup, koca bir yıl tamamen eğitimden ve iş ortamında uzak kalacak. Bu da ekonomi için büyük zarara yol açacak” değerlendirmesini yaptı. Maliye Bakanı, amaçlarının orduyu profesyonel hâle getirmek olduğunu söyledi.

FDP ve Sol Parti'den tepkiler

FDP’li Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann ise Süddeutsche Zeitung’a konuştu. Zimmermann, zorunlu askerliğin ancak savunma durumunda veya askeri gerginlik hâlinde tekrar etkinleştirilebileceğini hatırlattı ve zorunlu askerliğin ekonomik açıdan ciddi sonuçlar doğuracağını savundu.

Sol Partili Jan Korte’ye göre ise zorunlu askerliğin askıya alınması medeniyet açısından bir ilerleme. Korte, konuya ilişkin yaptığı açıklamada koalisyonu ve ana muhalefetteki Hristiyan Demokratları eleştirerek, “SPD, FDP, Yeşiller veya Birlik'ten yeni bir tartışma konusu çıkmayan tek bir gün geçmiyor. Tank teslimatları, savaş uçakları, şimdi de zorunlu askerliğin yeniden getirilmesi…” diye konuştu.

Destek de geldi

Alman Yedek Askerler Derneği ise zorunlu askerliğe destek verdi. Dernek Başkanı Patrick Sensburg, Welt’e verdiği demeçte, “Yaklaşık 200 bin asker ve 100 bin yedek asker acil bir durum için yeterli değil. Zorunlu askerlik olmazsa Federal Almanya Cumhuriyeti savunulamaz” dedi.

Geri Dön 02 Şubat 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN