Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Şubat 2023 Cuma

Almanya’da ‘sağlıkta katkı payı’ tartışması

Freiburg Üniversitesi’nden Profesör Bernd Raffelhüschen, sağlık sigortasındaki açık krizini hafifletmek için vatandaşların tedavi masraflarının 2 bin avroya kadar olan kısmını kendilerinin ödemesini önerdi.

Almanya’da ‘sağlıkta katkı payı’ tartışması

Almanya’da 2023 yılı için yasal sağlık sigortasında beklenen açığın 17 milyar avro olduğunu açıklanmasının ardından Freiburg Üniversitesi’nden Profesör Bernd Raffelhüschen’den açıklama geldi. BILD'de yer alan habere göre, Raffelhüschen, krizi hafifletmek için yasal sağlık sigortası olanların yıllık katkı payı ödemelerindeki (Selbstbeteiligung) üst sınırın 2 bin avroya kadar çıkarılmasını önerdi.

Vatandaşların sağlık sigortalarını 2 bin avroya kadar kendilerinin ödemesini öneren Raffelhüschen, “Gelecekte hastalar, kendi ceplerinden daha fazlasını ödemek zorunda kalacak. Gerekli önlemler alınmazsa, şu anda yüzde 16,2 olan katkı payı 2035 yılına kadar brüt ücretlerin yüzde 22’sine kadar yükselebilir” dedi. 

Raffelhüschen, kayak gibi riskli aktiviteler yaparken kaza geçirenlerin, sigara içenlerin, aşırı kiloluların tedavi masraflarındaki katkı payının çok daha yüksek olması gerektiği savundu. 

Sağlık Bakanı’ndan Raffelhüschen’e eleştiri

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise Ekonomist Raffelhüschen’in önerisine Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla karşı çıktı. Lauterbach, Profesör Raffelhüschen’ın veya kendisi gibi üniversitede profesör olanların bunu karşılayabileceğini ancak nüfusun büyük çoğunluğu için bunun mümkün olmadığını söyledi. 

Alman Aile Hekimleri Birliği de Profesör Raffelhüschen’in önerisini sert bir şekilde eleştirdi. RND’ye konuşan Başkan Yardımcısı Nicola Buhlinger-Göpfarth, "Teklif, ne uygulanabilir ne de Almanya’nın dayanışma sistemi fikirleriyle uyumlu” dedi.

Yüksek kişisel katkı korkusu ile hastaların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerinin teşvik edilemeyeceğini söyleyen Buhlinger-Göpfarth, riskli durum veya hobileri kimin kontrol edeceğinin belli olmadığını belirtti. Buhlinger-Göpfarth, "Biz aile hekimleri olarak, hastalarımızın alışkanlıklarını ve hobilerini kesinlikle sağlık sigortası şirketlerine bildirmeyeceğiz" dedi.

Geri Dön 24 Şubat 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN