Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Şubat 2023 Cumartesi

Almanya'da hükûmette mektup çatlağı

Almanya’da aralarında kriz olduğu için mektuplaşmayı tercih eden FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner ile Yeşiller Partili Ekonomi Bakanı Robert Habeck arasındaki kriz büyüdü. 

Almanya'da hükûmette mektup çatlağı

İki Bakan arasında uzun süredir fikir ayrılığı yaşanıyor. Anlaşamamazlık nedeniyle Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) ile Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) sorunlarını mektup arkadaşlığı yolu ile dile getirmeye başladı.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, herkesi, üzerinde anlaşmaya varılan siyasi projeleri mümkün kılmak için yeni ve alternatif yollar bulmaya çağırdı. Habeck, “Masada herhangi bir teklif bulunmadan 2024 bütçesi için kilit rakamlar da kabul edilemez” dedi. Habeck, Christian Lindner'e 'gelirin nasıl artırılabileceği' ve 'çevreye zararlı sübvansiyonların nasıl azaltılabileceği' konusunda fikirlerini sordu. Habeck ayrıca vergi artışı çağrısında bulunarak,  Lindner'ın orta vadeli finansal planlama için katı kemer sıkma önlemlerini de eleştirdi.

Lindner ise, "Yeşiller liderliğindeki bakanlıkların Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası’nı sorgulamaması beni rahatlattı” diyerek Habeck’in vergileri artırma önerisine sıcak bakmadığını dile getirdi.

Baerbock-Scholz ilişkisi

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller Partisi), Başbakan Olaf Scholz arasındaki ilişki de oldukça sıkıntılı.  

Ukrayna'ya 14 adet Leopard-2 tankı göndereceğini açıklayan Almanya'da Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un "Rusya'ya karşı savaştayız" sözlerini, Başbakan Olaf Scholz düzeltmişti. Scholz, ZDF'de Almanya ve müttefiklerinin tank teslimatlarıyla savaşa katılıp katılmadığına ilişkin soruya "Hayır, kesinlikle hayır. Rusya ile NATO arasında savaş olmamalı" şeklinde karşı çıkmıştı. Bu gerilim Leopard-2 tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesi kararı öncesinde de ortaya çıkmış, Başbakan karar konusunda uzun süre tereddüt etmişti. 

Baerbock’un sözleri krize neden olmuştu

Baerbock ve partisi Yeşiller, muhalefeti destekleyen bir tavır ortaya koyarak tankların bir önce gönderilmesi konusunda ısrarcı olmuştu. Geçen yıl kasım ayında da Baerbock, Scholz'un Çin’e yaptığı ziyareti 'doğru bulmadığını' söyleyerek, koalisyon ortakları arasında krize neden olmuştu.

Ayrılıklar diğer bakanlar arasında da yaşanıyor

Sıkıntılar bununla da sınırlı değil. Çiçeği burnunda SPD’li Savunma Bakanı Boris Pistorius ile FDP’li Adalet Bakanı Marco Buschmann ve Maliye Bakanı Christian Lindner arasında da sık sık fikir ayrılıkları yaşanıyor. Savunma Bakanı Pistorius’un “Zorunlu askerliği askıya almak bir hataydı” açıklamasına FDP karşı çıkmıştı. Federal Maliye Bakanı ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner, “FDP için zorunlu askerlik hizmeti tartışmaya açık bir konu değildir. Bu hayali bir tartışma” sözleriyle karşılık vermişti. Savunma Bakanı'nın ayrıca Alman Ordusu'nun (Bundeswehr) gelecekte  paraya ihtiyacı olacağını söylemesi Maliye Bakanı’nın pek hoşuna gitmemişti.

Geri Dön 18 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN