Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Şubat 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya’da bu haftanın gündeminde yine ırkçılık vardı. Aşırı sağcı söylemlerini giderek artıran CDU/CSU’nun oyları yükselirken, yabancı düşmanı söylemler de saldırılara sebep oldu.

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

CDU Meclis Grup Başkan Yardımcısı Jens Spahn, okul öncesi öğrencilere zorunlu Almanca sınavı yapılmasını teklif etti. Bununla birlikte FDP’li Joachim Stamp sabıkalı ve kayıt dışı göçmenlerin sınır dışı işlemlerinin hızlandırılacağını söyledi.

Türk çifte silahlı saldırı

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Heiligenhaus kentinde Aktaş çifti, Alman komşularının havalı tüfekle saldırısı sonucu yaralandı. İddiaya göre saldırgan daha sonra da evi kundaklamak istedi. Ev tahliye edildi ve yangın kontrol altına alındı. Saldırganın uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürüldü.

Tüm bunlar yaşanırken söylemlerini AfD’ye yaklaştıran Hristiyan Demokratlar, son kamuoyu anketlerine göre oylarını yüzde 29’a çıkararak son 18 ayın en yüksek oy oranına ulaştı.

Tank koalisyonu ve zorunlu askerlik

Askeriyede de önemli gelişmeler var. Geçtiğimiz hafta Ramstein üssünden tankların Ukrayna’ya gönderilmesi için onay çıkmamıştı. Daha sonra ABD’nin Abrams tanklarını gönderme kararı alması üzerine Almanya da Leopard-2 tanklarını gönderme kararı aldı. Böylece Batı’da bir ‘tank koalisyonu’ kuruldu. Yapılan ankete göre tank gönderme kararı Şansölye Olaf Scholz’a yaradı. Hükûmet yeniden güven tazeledi ve SPD’nin oyları yüzde 1 arttı. Scholz’un tank sevkiyatına onay vermesini ise halkın yüzde 73’ü destekliyor. Öyle ki CDU/CSU seçmenlerinin dahi yüzde 60’ı bu kararı doğru buldu.

Bir başka tartıma da zorunlu askerlikle ilgili. Göreve yeni başlayan Savunma Bakanı Boris Pistorius, 2011 yılında zorunlu askerliğin askıya alınmasının bir hata olduğunu söyledi. Bunun üzerine zorunlu askerlik tartışmaları yeniden başladı. Sol Parti ve FDP ise zorunlu askerliğe karşı çıktı.

İndirimli bilet geliyor, maskeler kalkıyor

Ulaşımda da gelişmeler var. Aylık 49 avroluk toplu taşıma bileti, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Biletlerin satışı 3 Nisan'da başlayacak. Bununla birlikte yaklaşık üç yıldır yürürlükte olan toplu taşımada maske takma zorunluluğu da bu hafta resmen kaldırıldı. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, zorunluluğun kalkmasına rağmen vatandaşların gönüllü olarak maske takmasının faydalı olacağını söyledi.

Geri Dön 05 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN