Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Ocak 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'da bu haftaya grevler, eylemler ve Ukrayna'ya tank gönderme gündemdeydi. İşte bu haftanın özeti...

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya belki de dünyada kişi başına en çok mektup gönderen ülkelerinden biri. Öyle ki 500 yıldan yaşlı bir meşe ağacı var ve sevgili arayanlar dünyanın dört yanından buraya mektup gönderiyor. Ağacın kendine ait bir posta adresi bile var. Bu haftaya Deutsche Post işçilerinin greviyle başladı Almanya. Grev nedeniyle üç milyon mektup sahiplerine ulaşmadı. Bu, günlük ortalamanın yüzde 6’sına tekabül ediyor. Günlük teslim edilen kargonun yüzde 15’i de, yani bir milyon paket, sahiplerine teslim edilemedi. Greve 9 bin 400 işçi katıldı. Bazı bölgelerde grevdeki işçi sayısı daha fazla olduğundan oralar daha çok etkilendi. Sendika yüzde 15 maaş zammı talep ediyor. İşveren ise talebi gerçekçi bulmadıkları gerekçesiyle reddetti. Bu grev, bir uyarı grevi olarak yapıldı. Müzakereler 8-9 Şubat tarihlerinde devam edecek.

Çiftçiler Berlin'de bakanlığa yürüdü

Berlin’de ise çiftçilerin eylemi vardı. Berlin’de sokağa dökülen yaklaşık 10 bin eylemci, hükûmetin tarım politikalarını eleştirdi. Tarım Bakanlığı önünde eylem yapan protestocular; kırsal tarımın iyileştirilmesi, türlere uygun hayvancılık yapılması, doğanın korunması ve GDO’lu gıdalar gibi maddelere dikkat çekti. Tarım Bakanı Cem Özdemir’e seslenen grubun sözcüsü, adil üretici fiyatları ve daha fazla tarım alanı talepleri doğrultusunda federal hükûmetten daha fazlasını beklediklerini vurguladı.

Koalisyonu çatlatan 'tank koalisyonu' hayata geçti

Almanya’da haftanın en can alıcı olayı ise Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgiliydi. Bir süredir gündemde olan Leopard-2 tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi gündemi, geçtiğimiz hafta ABD’nin Almanya’daki Ramstein üssünde masaya yatırılmıştı. Buradan uzlaşma çıkmadı. Trafik ışığı koalisyonunda da çatlak yaratan bu olayda Yeşiller ve FDP tankların bir an önce gönderilmesini isterken; Şansölye Olaf Scholz önce Amerikan tanklarının gönderilmesi şartını öne sürüyordu. Bunun üzerine ilginç bir tartışma ortaya çıktı. Hristiyan Demokratların Parlamento Grubu Meclis Başkanı Horsten Frei, BILD gazetesine bir demeç verdi ve Yeşiller, FDP ve CDU/CSU’nun yeni bir koalisyon oluşturabileceğini dile getirdi. Hemen ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Önce ABD, M1 Abrams tanklarını Ukrayna’ya gönderme kararı aldı, ardından Şansölye Scholz 14 adet Leopard-2 tankını göndereceklerini ve envanterinde bu tankları barındıran diğer Avrupa ülkelerinin de göndermesine engel olmayacaklarını söyledi. Böylece Batılı devlet arasında Rusya’ya karşı bir tank koalisyonu oluştu. Bu kararların ardından Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bir açıklama yaptı ve Ukrayna’ya tank dahil çeşitli silah sistemlerinin gönderilmesini Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaya ‘doğrudan müdahil olmak’ olarak gördüklerini söyledi. 

Toplu taşımada herkes dertli

Can alıcı bir başka mesele de toplu taşıma sorunu. Yazın uygulanan ve rağbet gören aylık 9 avroluk toplu taşıma bileti, fiyatı 49 avroya çıkararak kalıcı olacak. Ancak bir türlü belirsizlikler giderilemedi. Tarih konusunda tartışmalar bu hafta da devam etti. Eyaletler, gecikmenin sorumlusu olarak federal hükûmeti işaret etti. Bu tartışmaların hemen ardından Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, 49 avroluk biletlerin en geç mayısta kullanıma gireceğinin sözünü verdi. Ancak ulaşımla ilgili sorunlar, vatandaşın kullandığı biletlerden ibaret değil. Bir de çalışanların sorunları var. Almanya’da 2022 yılında demir yolu çalışanlarına kayıtlara geçen 2 bin 325 saldırı gerçekleşti. Özellikle maske kontrolü esnasında demir yolu çalışanlarına saldırıların arttığı, bazı çalışanların saldırıdan sonra hayati tehlike geçirecek kadar ağır yaralandığı vurgulandı. Maske zorunluluğu ise kalkıyor, umarız çalışanlara saldırılar da biter.

Seçim vaadi: Dönere tavan fiyat

Tüm bunlar yaşanırken Berlin’de 2,5 milyon seçmen 12 Şubat’ta yenilenecek seçimler için sandık başında olacak. SPD, seçim kampanyası için başkent sokaklarına ‘Döner fiyatlarını frenleyin!’ yazılı afişler astı. Sosyal demokratlar dönere tavan fiyat getirmeyi vaat ediyor.

Geri Dön 29 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN