Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Ocak 2023 Pazar

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Almanya bu haftaya Lützerath’taki on binlerce kişinin katıldığı eylemlerle başladı. İşte hafta boyu yaşananlar...

Almanya’da bu hafta neler yaşandı?

Lützerath’ta 35 bin çevreci eylem yaptı

Linyit köyü olarak bilinen Lützerath çevresinde 35 bin protestocu eylem yaptı. Polis, eylemcilere sert biçimde müdahale etti, İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı. Olaylarda onlarca polis, yüzlerce gösterici yaralandı. Polislerin çamurla mücadelesi de sosyal medyada en çok konuşulan görüntülerden oldu. Çevreciler 2,5 yıldır Lützerath’taki maden sahasının genişletilmesine karşı bölge ve çevresinde eylemler yapıyor. Ayrıca mevcut maden sahalarının da kapatılması talep ediliyor.

Savunma Bakanı değişti

Savunma Bakanı Christine Lambrecht istifa etti. Bakan, istifasını açıkladığı sosyal medya paylaşımında, “Basının aylardır şahsıma odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik politikası kararları hakkında objektif haber yapılmasına ve tartışılmasına pek izin vermiyor” ifadelerini kullandı. Yeni Bakan, Aşağı Saksonya Eyalet İçişleri Bakanı SPD'li Boris Pistorius oldu. 2013 yılından bu yana savunma bakanlığı görevine bir erkek getirildi. Ayrıca kabinedeki 8 erkek, 8 kadın dengesi de bozuldu. Kabine şu anda 9 erkek ve 7 kadın bakandan oluşuyor.

Enerji fiyatları düşüyor

Enerji fiyatları düşüyor ancak henüz kriz öncesinin yanına bile yaklaşmadı. Verivox’a göre elektriğin mW/s ücreti, eylül başındaki 500 avrodan 180 avroya kadar geriledi. Ancak savaş öncesinde mW/s ücreti 35 ila 55 avro arasındaydı. Doğal gaz birim fiyatı da, kriz öncesinde 10-25 avro arasında iken yaz aylarında 350 avro ile zirve yapmıştı, bu hafta ise 70 avro bandına geriledi. 

'Ruj etkisi'

Yüksek enflasyon dolayısıyla azalan tüketime rağmen ruj satışları zirve yaptı. Ekonomistler buna ruj etkisi diyor; Ekonomik kriz dönemlerinde, pahalı şeyler satın alamayanlar, kendilerini iyi hissetmek adına daha ucuz şeylere normalde yapmayacakları harcamaları yapıyorlar. Bu da kadınlarda en çok ruj, erkeklerde ise parfüm oluyor. Focus’un aktardığı GfK verilerine göre, ruj satışları bir yılda yüzde 48 oranında arttı.

Oxfam raporu: Zenginle fakir arasında uçurum büyüdü

İnsani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan 'Zenginlerin Hayatta Kalması' (Survival of the Richest) isimi rapora göre, dünyada son iki yılda elde edilen servetin üçte ikisi en zengin yüzde 1’in cebine girdi. En zengin yüzde 1'in elde ettiği gelir, dünya nüfusunun geri kalan yüzde 99'unun elde ettiği gelirin yaklaşık iki katı oldu. 25 yıl sonra bir ilk de yaşandı ve aşırı zenginlik ile aşırı yoksulluk aynı anda arttı. Yani zengin daha zengin, fakir daha fakir oldu.

Deutsche Post çalışanları greve gitti

Deutsche Post çalışanları,y üzde 15 zam ve meslek eğitimi alanlara 200 avro prim talebiyle iki günlük greve gitti. Özellikle Frankfurt ve Offenbach’taki grevlere ciddi bir katılım oldu. Sendika ile işverenler arasında müzakerelerin üçüncü turunun 8 Şubat’ta yapılması bekleniyor. Buradan da sonuç çıkmazsa postacılar süresiz greve gidebilir.

Bir yılda 1 milyon göçmen

Almanya nüfusu, 2022 yılında 1,1 milyon arttı. Başta Ukrayna'dan gelenler olmak üzere bu yıl alınan göçle birlikte toplam nüfus 84,3 milyona ulaştı. Bir yıl içinde yaklaşık 1,45 milyon kişi ülkeye göç etti. Böylece 2022, 1950’den bu yana Almanya’da göçmen nüfusun en çok arttığı yıl olarak kayıtlara geçti.

Son dönemlerde sık sık göçmenleri hedef alan CDU/CSU, bu kez de göçmen kotası talep etti. CSU Meclis Grup Lideri Thomas Kreuzer, ülkeye göçmen alımının yıllık 200 binle sınırlanması gerektiğini savundu. Bu öneri, FDP tarafından da desteklendi. FDP Bavyera Başkanı Martin Hagen, ülkenin yasa dışı göçe değil, nitelikli iş gücü göçüne ihtiyacı olduğunu söyledi. Hagen, sınır dışı prosedürlerinin hızlandırılmasını talep etti. Bir başka FDP’li politikacı Sebastian Czaja ise sığınmacıların AB ülkelerine adil şekilde dağıtılması gerektiğini söyledi.

Reutlingen'de yangın

Haftanın en acı haberlerinden biri ise Reutlingen’dan geldi. Bir bakımevinde çıkan yangında 3 kişi öldü, 11 kişi ise yaralandı.

Geri Dön 22 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN