Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Ocak 2024 Çarşamba

Alkolizm vakaları artıyor

Almanya'da Barmer sağlık sigortası şirketi adına yapılan bir araştırma, ülkede yaklaşık 1,5 milyon kişinin alkol bağımlılığı nedeniyle tedavi gördüğünü gösterdi.

Alkolizm vakaları artıyor

Tedavi görenlerin 1 milyonu erkek ve 467 bini kadın. Bağımlılık tanısı konulanların çoğunluğu ise 55 ila 64 yaş arasında bulunuyor.

Barmer sağlık sigortası şirketi CEO'su Christoph Straub, "Alkolizm genellikle yıllar içinde gelişiyor. Etkilenenlerin mutlaka özel bir yardım alması gerekiyor” şeklinde konuştu. Araştırmaya göre, kuzey Almanya'da alkol bağımlılığı oranı güney Almanya'ya göre daha yüksek. Mecklenburg-Vorpommern ve Bremen'de bu oran ülke ortalamasının üzerindeyken, en düşük oranlar Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg'de kaydedildi.

Diğer bir taraftan, akut alkol tüketimi nedeniyle hastanelerde tedavi gören gençlerin sayısı azalıyor. Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, 2022'de 10 ila 19 yaş arasındaki 11 bin 537 çocuk ve genç alkol bağımlılığı nedeniyle kliniklere başvurdu. Bu durumun, korona salgını döneminde restoran ve barların kapatılması ve temas kısıtlamalarıyla ilişkili olduğu belirtildi.

Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi Genel Müdürü Christina Rummel, alkolle mücadele için alkol fiyatlarının artırılması ve alkol reklamlarının düzenlenmesi gibi siyasi önlemler alınması çağrısında bulundu.

Ayrıca, federal hükûmetin Bağımlılık ve Uyuşturucu Komiseri Burkhard Blienert (SPD), gençlere 14 yaşından itibaren ebeveynleriyle alkol tüketiminin yasaklanmasını önerdi. Blienert, tüm bağımlılık yapan maddeler için tek tip 18 yaş sınırı getirilmesi gerektiğini belirtti. Almanya Çocuk Doktorları Birliği Sözcüsü Jakob Maske de bu öneriyi destekledi ve alkolün büyüyen beyin üzerinde giderek daha toksik bir etkiye sahip olduğunu vurgulayarak erken yaşta alkol tüketiminin olumsuz sonuçlara neden olabileceğini ifade etti.

Geri Dön 24 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN