Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
25 Ekim 2023 Çarşamba

Ali İnsan yazdı... Sol'un düşüşü

"Sol Parti için geleceğe dair bir tahmin hâlâ belirsizliğini koruyor. Ancak önümüzdeki günlerde partinin düşüş eğilimi devam eder ve Almanya genelinde sağ eğilim gittikçe güçlenirse..."

Ali İnsan yazdı... Sol'un düşüşü

-ALİ İNSAN-

Sahra Wagenknecht'İn Sol Parti'den istifasının duyurulmasıyla, Almanya'da sol hareket için yeni bir dönem başlıyor. Parti yıllardır önemli oy kayıplarıyla karşı karşıya. Bu durum Hessen ve Baverya'daki en son eyalet seçimlerinde de görüldü. 2021'de parti, yüzde 4,9 oy alarak Federal Meclis'e girmeyi başardı, ancak bu sonuç parti tarihindeki en kötü sonuçlardan biriydi. Oy kaybının nedenleri ilk bakışta tam olarak net olmamakla birlikte aşağıda belirttiğim bazı önemli durumların oy kaybına yönelik etkisi olduğu görülüyor:

2021'de, o dönemki Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin 'sol konulara' daha fazla odaklandığını ve bu nedenle sol partiden birçok oy çektiğini gözlemledik. Seçim kampanyasında Almanya Sosyal Demokrat Partisi, servet vergisini, daha yüksek asgari ücreti ve herkes için bir vatandaş sigortasını savundu. Ayrıca, Sol'un çekirdek seçmen kitlesi, özellikle Almanya'nın doğusundaki insanlardan oluşuyordu; örneğin iş kaybı korkusu yaşayanlar, düşük emekli maaşı veya düşük gelirle başa çıkmak zorunda kalanlar, sosyal yardıma muhtaç olanlar ve Almanya'nın 1990 da birleşmesinin değişiklikleriyle mücadele edenler. Son olarak, son yıllarda sol partinin çekirdek seçmen kitlesine, kendi görüşlerine göre daha iyi bir dünya için savaşan, büyükşehirdeki sol entelektüel seçmenler de eklendi. Ancak Sol Parti, son yıllarda çekirdek seçmen kitlesine çok fazla odaklandığından, belirli bir süre sonra daha geniş kitleleri çekme yeteneğini kaybettmiş ve zamanın ilerlemesiyle çekirdek seçmen kitlesinin de gözünden düşmüştür. 

Birçok eski seçmenin gözünde parti; kendilerine yabancılaşmış, asıl ideolojisini kaybetmiş ve hatta kendine elit bir imaj oluşturmuştu. Bu nedenle, birçok eski Sol Parti seçmeni maalesef siyasi umudu kısmen aşırı sağcı olan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinde görmüş oldu. Almanya İçin Alternatif partisi elit kesimi eleştiren, kendi kendine elit olmayan ve toplumun alt tabakasının haklarını savunduğu bir parti olduğunu yukarıda belirttiğim kesimlere aktarmayı başarmıştı ve birçok Sol Parti seçmenini aşırı sağcı bir duruş benimsemesine ve kışkırtıcı politikalar izlemesine rağmen ikna etmişti.

Artık, bu gerçekler birçok insanı ilgilendirmiyor gibiydi. Parti, sadece büyük şehirlerle sınırlı kalmaksızın her köye yayılmış geniş bir yelpazede yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişti. 2017'de 400 bin eski Sol Parti seçmeni seçimlerde AfD'yi seçmeyi tercih etti. Bunun yanı sıra, son yıllarda iklim değişikliği sorunu, Almanya'da önemli bir konu haline geldi. Bu da Almanya Sosyal Demokrat Partisi veya Yeşiller gibi partilerin puan kazanmalarına ve giderek daha fazla 'büyükşehir solcusunu' kendi tarafına çekmelerine neden oldu. 

Bu olayların üstüne bir de Sol Parti içinde önemli bir figür olan Sahra Wagenknecht'in partiden istifası günedeme geldi. Son anketlere göre, Sahra Wagenknecht'in hem sol hem de sağdan destek alabileceği mümkün görünüyor. Bu nedenle, Sol Parti için geleceğe dair bir tahmin hâlâ belirsizliğini koruyor. Ancak önümüzdeki günlerde partinin düşüş eğilimi devam eder ve Almanya genelinde sağ eğilim gittikçe güçlenirse, parti önümüzdeki yıllarda siyasi arenadan tamam kaybolup önemsizleşebilir.

Geri Dön 25 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN