Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Ocak 2024 Perşembe

Aile hekimleri: Grevlerin devam edeceği açık

Almanya'da aile hekimlerinin çalışma koşulları ve muayenehanelerdeki bekleme süreleri giderek kötüleşiyor. Hem hekimler hem de hastalar zor durumda.

Aile hekimleri, aşırı iş yükü ve bürokratik yükten şikâyetçi. Hastalar ise muayenehanelere gitmek için günlerce beklemek zorunda kalıyor. Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, aile hekimleriyle yaptığı kriz zirvesinde, onları rahatlatacak reformlar sözü verdi.

Lauterbach, ocak ayında bir yasa taslağı sunacağını ve bu taslakla aile hekimlerine daha fazla mali özgürlük ve hareket alanı tanınacağını söyledi. Bakan, mevcut ücret üst sınırını kaldıracağını ve kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç tedavisine ihtiyaç duyan yetişkin sigortalılar için mevcut 3 aylık sabit ücretlerin yıllık sabit ücret olarak değiştirileceğini belirtti. Lauterbach ayrıca, reçeteler veya hastalık raporları gibi daha fazla işlemin telefonla halledilmesini mümkün kılacağını söyledi.

"Protestoların devam etmesi gerektiği bizim için açık"

Ancak, aile hekimleri birliği Virchowbund, Sağlık Bakanı'nın vaatlerini 'eksik ve fazlasıyla belirsiz' olmakla eleştirdi. Birlik başkanı Dirk Heinrich, "Bugünkü tartışmaların sonucundan tamamen memnun değiliz. Tabandaki öfke artıyor. Protestoların devam etmesi gerektiği bizim için açık" dedi.

Aile hekimleri, talepleri karşılanmaması hâlinde ocak ayı içinde daha uzun süreli grevlere gideceklerini açıklamıştı.

Tıp öğrencisi sayısı artacak

Berlin'deki toplantının ardından Lauterbach da, yeterli sayıda hekimin olması gerektiğini, bunun da daha fazla tıp öğrencisi gerektireceğini itiraf etti ve bu sayının 5 bine çıkarılacağını duyurdu. Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt da projeyi prensip olarak memnuniyetle karşıladı.

Geri Dön 11 Ocak 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN