Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Şubat 2024 Cumartesi

AB ülkeleri tecavüzün tanımı konusunda anlaşamadı

Avrupa Birliği, kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan ortak düzenlemede 'tecavüzün tanımı' üzerinde anlaşamadı.

Avrupa Birliği (AB), kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan ilk ortak düzenlemeye ulaştı, ancak tecavüz tanımı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle bu madde metne dahil edilmedi. 27 AB üyesi arasından 13'ü ortak bir tecavüz tanımını desteklerken; Almanya, Fransa, Hollanda, Bulgaristan, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler bu tanıma karşı çıktı. Karşı çıkışların temel sebebi, bu ülkelerin ceza yasalarında tecavüz suçunun tanımlanış şeklinin farklılıklar göstermesiydi. AB Komisyonu'nun 8 Mart 2022'de sunduğu taslak metin, "mağdurların zorlama, tehdit veya baskıya maruz kaldıklarını kanıtlama zorunluluğu olmadan rıza olmaksızın gerçekleşen cinsel ilişkiyi" tecavüz olarak tanımlıyordu. Ancak bu tanım, son metinden çıkarıldı.

"Yalnızca evet, evet demektir" ve "Hayır, hayır demektir" ayrışması

AB içinde "Evet, evettir" ilkesi 14 ülkede geçerli olup, cinsel ilişki için açık rıza gerektiğini ve rızanın olmamasının tecavüz olarak kabul edileceğini belirtiyor. Bu ilkeyi uygulayan ülkeler arasında İsveç, İspanya, Hırvatistan ve Yunanistan bulunuyor. Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde ise "Hayır, hayır demektir" ilkesi geçerli, yani mağdurun cinsel ilişkiyi reddettiğini açıkça ifade etmesi ve buna rağmen eylemin devam etmesi durumunda tecavüz suçu oluşuyor.

Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann'ın AB düzeyindeki "Evet, evettir" ilkesine karşı çıkması Brüksel'de dikkat çekti. Almanya'da mevcut "Hayır, hayır demektir" ilkesinin bozulabileceği ve Federal Anayasa Mahkemesi'nde dava açılmasına yol açabileceği endişesi dile getirildi. Bu durum, daha önce Buschmann'ı eleştiren 100 kadının katıldığı kitlesel protestolara ve açık mektuplara konu oldu. AB düzenlemesine ilişkin oylamada Almanya çekimser kalırken, Fransa da benzer şüpheleri paylaştı.

Geri Dön 10 Şubat 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN