Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Nisan 2023 Pazar

Türkiye'deki sağlık hizmetlerinden yararlanma

Necati Suözer, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinden yararlanma koşullarını ve yurt dışı sağlık sigortasının Türkiye'deki kapsamını AVRUPADAN Bülten için yazdı...

Aşağıdaki bilgiler Türkiye mevzuatına göre yapılır ve uygulanır. Almanya'daki kurum ve kuruluşların o uygulamaya etkisi olamaz. 

Yurt dışındaki genel sağlık sigortası ile Türkiye’de tedavi olma imkânı hangi ülkeden gelindiğine ve çalışma durumuna göre değişmektedir.

1. Türkiye ile arasında sağlık giderlerini kapsayacak şekilde sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerden gelenler; Fransa için tüm sağlık tedavisi, diğer ülkeler ve Almanya için sadece acil sağlık tedavileri karşılanmaktadır.

2. Türkiye ile arasında sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerden gelenler için ise, genel sağlık sigortası kapsamında tedavi olma hakkı bulunmamaktadır. Ancak bu kişiler kendi imkanları ile ücret karşılığında acil ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektir. 

3. Türkiye ile sağlık hizmeti alanında sosyal güvenlik anlaşması olan ülkeler:

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Romanya, Bosna Hersek, Çekya, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Macaristan. Ek bilgi: Azerbaycan, İtalya ve Tunus ile sözleşme olmasına rağmen sağlık uygulamalarına henüz başlanmamıştır. 

4. Yurt dışı sağlık sigortası ile Türkiye'de tedavi olabilmek için, Türkiye'de yapılması gereken işlemler:

Sağlık hizmetinden faydalanabilmek için, yurt dışı sigortalıların öncelikle sigortalı oldukları ülkenin yetkili kurumu tarafından kendi adlarına düzenlenen 'sağlık yardım belgesi' ile Türkiye’deki sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvurarak; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalıları için YUPASS numarası almaları, diğer ülke sigortalıları için 'Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi' düzenletmeleri gereklidir.

YUPASS numarası nedir, nasıl alınır? 

YUPASS, Yurt dışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi numarasıdır. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalılarının, Türkiye’de sağlık hizmetinden faydalanabilmek için adlarına düzenlenen ve hastanelere kayıt yaptırırken ibraz etmek zorunda oldukları numaradır. 10 haneli bu numara ile sigortalının Türkiye’de faydalandığı sağlık hizmetlerinin takibi de sağlamaktadır. 

Bu numarayı almak için sözleşmeli ülke sigortalıları 'sağlık yardım belgesini', Türkiye’deki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine sunmaları gerekmektedir. 

YUPASS numarası alma işlemleri tüm sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerince yapılmaktadır.

Türkiye’de bulunulan sürede hangi sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir? 

Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkeler, Almanya, Türkiye’de sadece acil sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. 

Acil sağlık hizmetleri nedir? 

Acil sağlık hizmetleri; herhangi bir acil hastalık ya da kaza sonrası ortaya çıkan ve zaman kaybetmeksizin müdahale gerektiren durumlarda, hasta ya da yaralının yaşamının ve yaşam kalitesinin korunması için yapılması gereken tıbbi müdahalelerdir. 

Hangi durumların acil sağlık hizmeti kapsamında olduğuna başvurulan sağlık kuruluşunun acil servisindeki hekimler karar vermektedir.

Türkiye’ye gelirken hangi süreler için ve ülkeler özelinde yurt dışından hangi sağlık yardım belgesi alınmalıdır?

Almanya ile yapılan anlaşma gereği geçici (turistik) amaçlı bulunmalarda ilgili sağlık yardım belgesi en fazla 183 gün süreyle düzenlenir. Türkiye’ye gelecek kişiler durumlarına uygun sağlık yardım belgesini mevzuatına tabi olduğu ülke sigorta kurumundan temin edebilir.

Özel seyahat sigortası ile Türkiye’de tedavi olabilir miyim? 

Özel seyahat sigortaları, poliçelerin kapsamına göre farklılık göstermektedir. Ancak sigorta yaptırılırken, ihtiyaca göre seyahat edilen transit ülkeleri ve Türkiye’deki acil veya genel sağlık hizmetlerini kapsayacak şekilde yaptırılması önerilir. Genel hizmet imkanı sunan sigortalarda lütfen hangi tür hizmet alabileceğinizi yazılı olarak teyit ettiriniz.

 Bu bilgiler ışığında daha kolay hareket edeceğiniz temenni eder, herşeye rağmen anavatanda güzel günler geçirmeniz dileklerimle.

Geri Dön 02 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN